Maria Magdalena – co o niej wiemy?

Maria Magdalena – co o niej wiemy?

Biblijna kusicielka, prostytutka, opętana przez siedem demonów, uczennica Jezusa, a może jego małżonka? Chyba mało jest postaci historycznych, wokół których byłoby tak wiele rozmaitych interpretacji i która budziłaby tyle kontrowersji i wątpliwości.

Można zaryzykować twierdzenie, że każdy ma swoją Marię Magdalenę. W „Kodzie Leonarda da Vinci” Dana Browna jest żoną Jezusa i matką Jego dzieci. Dla gnostyków była prostytutką i kobietą nawiedzoną przez złe duchy, potajemnie związaną z Jezusem Chrystusem. Papież Grzegorz Wielki widział w niej pokutującą grzeszną kobietę.

Niektórzy utożsamiają ją z Marią, siostrą Łazarza, która wylała Jezusowi na głowę flakon wonności, inni przypisują jej wytarcie mu nóg własnymi włosami. Jeszcze inni zaś uważają, że Maria Magdalena to postać fikcyjna, którą wprowadzono do Biblii celem personifikacji pewnych idei. Jeśli dodamy do tego jedną z nowszych interpretacji jej postaci, jako pierwszej feministki, co widać chociażby w filmie „Maria Magdalena” z 2018 roku, powstaje tak wielki galimatias że łatwo się w nim zgubić i zapomnieć że Maria Magdalena to kobieta, która poinformowała Apostołów o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jak zapanować nad tym informacyjnym chaosem? Próbą odpowiedzi na to pytanie było spotkanie z autorem książki „Maria Magdalena. Biografia” Pawłem F. Nowakowskim w Muzeum Niepodległości 5 czerwca.

Paweł F. Nowakowski – historyk i teolog, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracuje z TVP Historia, jest także autorem i współautorem przewodników po Santiago de Compostela i Kioto. Dla Pawła Nowakowskiego książka o Marii Magdalenie nie jest pierwszą publikacją na temat postaci biblijnych, bo kilka lat temu napisał książkę pt. „Maryja. Biografia Matki Bożej”. Żyjemy jednak w takich czasach, że z dużo większym rezonansem w rozmaitych mediach spotkała się jednak najnowsza publikacja autora. Cytowano ją nie zawsze z sensem, na portalach internetowych czasami stanowiła tło do wygłaszania jakichś kontrowersyjnych tez - ku zaskoczeniu samego Pawła Nowakowskiego. A czym jest ta książka? Jako się rzekło, jest próbą uporządkowania wiedzy, jaką posiadamy o Marii Magdalenie. W Nowym Testamencie Maria Magdalena pojawia się 12 razy, ale książka Pawła Nowakowskiego analizuje nie tylko to, co możemy przeczytać w ewangelii, ale również setki innych publikacji, które powstały na przestrzeni dziejów. W trakcie spotkania w Muzeum Niepodległości Paweł Nowakowski nieprzypadkowo wymienił tytuł słynnego filmu Akiro Kurosawy „Rashomon”. Podobnie jak w dziele japońskiego reżysera, książka stara się pokazać pewną historię z najrozmaitszych punktów widzenia. Autor nie narzuca żadnej dominującej narracji, następnym punktem widzenia ma być ten, który wyrobi sobie uważny czytelnik na podstawie „materiału dowodowego”. Dyskusja po spotkaniu z autorem – a w zasadzie w jego trakcie, ponieważ już w założeniu miało ono charakter interaktywny – pokazała, że ciągle są tacy czytelnicy, a praca Pawła Nowakowskiego nie poszła na marne.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).