Masz stare dżinsy? Nie wyrzucaj ich!

Masz stare dżinsy? Nie wyrzucaj ich!
Organizatorzy, wystawcy i reprezentanci Neo Montessori School podczas bożonarodzeniowego kiermaszu Fot. A. Łudzik Fotojaga

Do tego, by dać odzieży drugie życie zachęcają działacze z myślenickiej fundacji Ekomini. W szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty z recyklingu, a podczas świąt organizują rękodzielnicze kiermasze połączone ze zbiórką odzieży.

Fundacja Ekomini działa w Myślenicach od 2014 roku. Założyli ją przedsiębiorcy Tomasz Janas i Ireneusz Sroka. Fundacja zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży z zakresu finansów, przedsiębiorczości i ekologii. Od dwóch lat związana jest z nią Anna Sroka. - Współpracowałam wcześniej z założycielami Ekomini i postanowiłam dołączyć do nich. Sama dbam o ekologię, więc pomyślałam, że mogę uczyć ekologicznych zachowań innych. W dzieciństwie wpajała mi je głównie moja babcia, która zawsze zamiast wyrzucać naprawiała ubrania - mówi pani Ania.

Fundacja Ekomini realizuje obecnie projekt Eko Aid we współpracy z marką Jeans Aid. W jego ramach w szkołach podstawowych i przedszkolach prowadzone są warsztaty z recyklingu. Dzieci naprawiają ubrania np. za pomocą łat naprawczych. - Chcemy uświadomić im, że odzieży nie powinno się od razu wyrzucać, można nadać jej drugie życie np. reperując ją. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale też oszczędzamy. Zbędne ubrania można oddać na odzieżową zbiórkę np. organizowaną przez portal „Ubrania do oddania”, z którym współpracuje nasza fundacja - wyjaśnia pani Ania. Poprzez portal darczyńca może przekazać swoje niepotrzebne i niezniszczone ubrania i wskazać na jaki cel mają zostać przekazane pieniądze ze zbiórki (1 kg odzieży = 1 zł darowizny). Może wybrać właśnie fundację Ekomini, która otrzymane środki przeznaczy na organizację edukacyjnych warsztatów. Zbiórka odzieży prowadzona będzie do końca lutego.

Do ścierek i materacy

Dlaczego nie należy wyrzucać odzieży? - Dzięki zbiórkom i odpowiedniej segregacji ubrania w najlepszym stanie zakupują operatorzy z sektora odzieży używanej np. do sklepów typu second hand, a te w gorszym stanie mieli się na tzw. czyściwo. Odzyskane włókna wykorzystuje się do produkcji materacy czy ścierek. Natomiast jeśli wyrzucimy ubranie bezmyślnie, zostanie ono pozbawione możliwości drugiego użytku - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Oprócz zajęć z naprawy ubrań, w ramach projektu Eko Aid prowadzone są też warsztaty z projektowania t - shirtów za pomocą tekstylnych stempli oraz z ozdabiania gadżetów z recyklingu np. piórników czy okładek na zeszyty. Co ważne, uczestnicy zajęć nie tylko wykonują artystyczne prace, ale też dowiadują się wielu ciekawostek o tkaninach, recyklingu i ekologii.

Warsztaty Eko Aid organizowane były w szkołach podstawowych i przedszkolach w Krakowie i Wieliczce, w przedszkolu w Częstochowie oraz podczas eventów i targów w Gliwicach i Krakowie. W Myślenicach zajęcia odbyły się już w przedszkolu i w szkole podstawowej Neo Montessori School. W planach jest współpraca z innymi szkołami, zarówno podstawowymi, jak i średnimi z naszej gminy oraz z przedszkolami. Jak podkreśla pani Ania, która jest jedną z prowadzących warsztaty, dzieci bardzo ciekawią zajęcia, zadają mnóstwo pytań, podpowiadają swoje rozwiązania. Wiele radości wśród nich wzbudzają recyklingowe misie uszyte ze starych dżinsów towarzyszące prowadzącym.

Świąteczne kiermasze

Projekt Eko Aid to nie jedyny pomysł Ekomini. Dwa razy w roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy fundacja organizuje kiermasze rękodzielnicze, podczas których lokalni twórcy oraz mali artyści prezentują swoje dzieła stworzone z naturalnych surowców np. ręcznie robione świece, ceramikę, kartki świąteczne, ozdoby okolicznościowe czy akcesoria do dekoracji. W tym roku bożonarodzeniowa edycja wydarzenia odbyła się 7 grudnia w Neo Montessori School. Prezentacje wystawców połączono ze zbiórką odzieży przekazaną portalowi „Ubrania do oddania”. Dodatkowymi atrakcjami podczas kiermaszu były warsztaty dla dzieci z tworzenia biżuterii ze sznurka i naprawy odzieży oraz świąteczna sesja zdjęciowa w bajkowej scenerii.

W nowym roku celami fundacji będą uruchomienie kompleksowego programu edukacji ekonomicznej dla dzieci i dalsze wspieranie inicjatyw społecznych.

W działalność Ekomini może zaangażować sie każdy. Pani Ania zaprasza do kontaktu (poprzez stronę internetową www.ekomini.pl) firmy, instytucje i osoby, które chcą pomóc np. prowadząc warsztaty, pomagając przy świątecznych kiermaszach czy wspierając fundację jako partnerzy merytoryczni i strategiczni.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).