Mateusz Murzyn – prezes PTTK „Lubomir”

Mateusz Murzyn – prezes PTTK „Lubomir”

– To już ponad 85 lat działalności PTTK „Lubomir”. W jakiej kondycji jest nasz myślenicki oddział?

– Oddział w ostatnich latach przeżywał pewne kryzysy, dotykające w szerokim zakresie turystykę społeczną. Na szczęście udało nam się wybronić i ugruntować naszą pozycję, a jest ona niebagatelna, bo jak pani wspominała, według różnych źródeł Oddział może poszczycić się ponad 85-letnią tradycją. Od 25 lat zapraszamy do naszego schroniska na polanie Kudłacze, to jeden z nielicznych obiektów, który nie został skomercjalizowany w latach dziewięćdziesiątych. Cierpimy jednak, podobnie jak inne działalności społeczne, na brak zainteresowania młodych osób.

– 14 września w sobotę odbędzie się XXIX Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie. Co to za wydarzenie i czy każdy może wziąć w nim udział?

– Co roku na Suchej Polanie spotykamy się, aby wspomnieć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy przelali krew w walce o wolną Polskę. Do niedawna jeszcze w tych spotkaniach uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej, walczący na ziemi myślenickiej. Dziś chcemy podtrzymać tego ducha patriotyzmu, to przecież w tym miejscu rozegrała się bitwa zaliczana do z największych w południowej Polsce, która ponadto została wygrana przez tutejszych partyzantów. Głównym punktem Zlotu jest polowa Msza Święta o godzinie 11. Aby zachęcić młodzież do uczestnictwa w Zlocie, organizujemy liczne konkursy oraz rekonstrukcję historyczną. Nie zabraknie również żołnierskiej grochówki dla każdego uczestnika.

– PTTK „Lubomir” od lat organizuje bardzo atrakcyjne wycieczki w pobliskie rejony. Gdzie w najbliższym czasie można się z państwem wybrać?

– W bieżącym roku staramy się maksymalnie rozszerzyć ofertę naszych wycieczek. Najbliższe kierunki to Słowacja. Chcemy zwiedzić Mała Fatrę (wąwozy Janosikowe Diery), wspiąć się na Wielki Chocz oraz odkryć Słowacki Raj. Na pierwszą z tych wycieczek mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Chcemy też pokazać okolice podczas wycieczek autokarowych m. in. do Lanckorony czy do Niepołomic. Zaczynamy ponadto przygotowywać ofertę na zimę (zorganizowane wyjazdy na narty) oraz na przyszłe wakacje (5-7 dniowe aktywne wczasy w atrakcyjnych regionach Europy). Aby się zapisać, warto śledzić nasz funpage na Facebooku lub odwiedzić naszą stronę www.pttk.myslenice.pl

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu