Mędrcy Świata, Monarchowie... na myślenickim rynku

Mędrcy Świata, Monarchowie... na myślenickim rynku
Fot. M. Stoszek

W święto Objawienia Pańskiego, noszącego zwyczajową nazwę Trzech Króli, w większości polskich miast wyruszają orszaki królewskie, na pamiątkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi.

Nie inaczej było również w Myślenicach. O godzinie 11.30 w kierunku rynku wyruszyły trzy królewskie orszaki. Pierwszy podążał z Dolnego Przedmieścia, do którego dołączyli między innymi parafianie z Osieczan, drugi z parafii na osiedlu i trzeci z Bysiny. O 12 wszyscy spotkali się na myślenickim rynku, aby oddać hołd Dzieciątku i wspólnie pokolędować.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w nowej odsłonie. Oprócz przybycia królewskich orszaków na myślenicki rynek, do uświetnienia uroczystości włączyli się również aktorzy grupy „Misterium”, odgrywając sceny z Historii Zbawienia, które opowiadały o narodzeniu Pana Jezusa i przybyciu Mędrców ze wschodu. Śpiewem uroczystość uświetniła również schola „Gloria” z parafii świętego Brata Alberta. W uroczystości, oprócz mieszkańców miasta i gminy, uczestniczył również poseł Władysław Kurowski, a także radni wojewódzcy, władze miasta oraz władze powiatowe i radni miejscy.

Prawdziwie świąteczny nastrój udzielił się wszystkim zebranym i w takiej wspaniałej atmosferze minęło to świąteczne przedpołudnie.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.