Festiwal lata

Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

Memoriał Janusza Kuliga
i Mariana Bublewicza

Od piątku do niedzieli na terenie Wieliczki i na okolicznych trasach fani sportu rajdowego mieli swoje święto – Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.

Głównym celem tych zawodów jest przypomnienie sylwetek dwóch wybitnych zawodników, którzy wpisali się na stałe do historii sportu samochodowego.

Na starcie rajdu pojawiły się również samochody historyczne, które równolegle rywalizowały w I eliminacjach Historycznego Pucharu Południa i stanowiły wielką atrakcję dla widzów. Piątek był dniem organizacyjnym, prawdziwe emocje zaczęły się w sobotę. Zanim rozpoczęło się ściganie, w sobotnie południe na rondzie w Gdowie, na drodze prowadzącej na Łapanów, zgromadzili się przyjaciele Janusza Kuliga w towarzystwie jego rodziców, zaproszonych gości i mediów. Powód był bardzo ważny, nadanie rondu imienia Janusza Kuliga. W ten sposób lokalna społeczność postanowiła uczcić tragicznie zmarłego rajdowca. Po krótkiej uroczystości rozpoczęło się ściganie.

Na trasę wyruszyły samochody, które nieco starsi kibice pamiętają z tak 80.–90. oraz współczesne. Atrakcyjne odcinki specjalne, usytuowane w okolicach Wieliczki, przyciągnęły wielu kibiców. Po dziennych przejazdach i dwugodzinnej przerwie nastąpił bardzo widowiskowy nocny przejazd po wielickim rynku. Niedzielny przejazd, również po ulicach solnego miasta, znowu zgromadził rzesze fanów. Oprócz zawodników z dnia poprzedniego, w pokazowym przejeździe w niedzielę swoje umiejętności zaprezentował Krzysztof Hołowczyc, wzbudzając ogólny aplauz zebranych.

Na zawodach nie brakło również myślenickich akcentów. Na trasie kibice zobaczyli Tomasza Kasperczyka jadącego Fordem Fiestą wraz z Damianem Sytym, oraz Jakuba Wróbla, który zasiadł na prawym fotelu obok Tomasza Zbroi w Citroenie DS3

Oglądając wzmagania zawodników, kibice z Myślenic z nostalgią wspominali czasy Rajdu Krakowskiego i pytali się siebie nawzajem, czy rajd kiedyś jeszcze zawita do Myślenic.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu.