Michał Rudkowski – przewodniczący KGP Myślenice

 Michał Rudkowski – przewodniczący KGP Myślenice
Fot. M. Gaczyńska

- Klub „Gazety Polskiej” w Myślenicach działa od 6 lat, za nami kilkadziesiąt spotkań z różnymi osobistościami ze świata polityki i kultury, nauki. Czy pana zdaniem dzięki tej inicjatywie, świadomość i spojrzenie myśleniczan na pewne sprawy się zmieniły?

- Myślę, że dzięki tej inicjatywie, zwłaszcza między rokiem 2013 a 2015, udało się skierować myśli mieszkańców ziemi myślenickiej na sprawy ojczyzny. Poprzednia koalicja rządowa bardzo mało uwagi poświęcała na godną pozycję Polski na arenie międzynarodowej, a także na pobudzenie wśród Polaków dumy z naszej historii i osiągnięć. Moim zdaniem w tym okresie spotkania z gośćmi, wśród których było wielu wybitnych Polaków, a którzy dzisiaj zajmują najwyższe stanowiska w państwie, pomogły podjąć właściwe decyzje w przełomowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych z wiosny i jesieni 2015 roku. Od 2015 roku spotkania w naszym klubie mają zwrócić uwagę na ważne tematy i sprawy, które nadal wymagają poprawy lub interwencji przez naszych reprezentantów w parlamencie. Każde z naszych spotkań poszerza wiedzę na tematy, o których trudno się dowiedzieć w mediach, a żeby je zgłębić należałoby podjąć duży wysiłek badawczy (archiwa, biblioteki, Internet) Przykładem jest znana sprawa odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową, stosunki i wartości promowane obecnie w strukturach UE, czy też polityka historyczna przedstawiająca fałszywie Polskę, jako odpowiedzialną za zagładę Narodu Żydowskiego w czasie II wojny światowej.

- W najbliższy piątek gościem specjalnym KGP Myślenice będzie dr Magdalena Ogórek. Jaki będzie temat i jak wyglądają takie spotkania?

- Najbliższe spotkanie będzie poświęcone stratom w polskiej kulturze w czasie II wojny światowej, a dokładniej grabieży dzieł sztuki z państwowych i prywatnych zbiorów, jakiej dokonali okupanci w latach 1939-1945 oraz sposobom ich odszukiwania i odzyskiwania na przykładzie książki dr Magdaleny Ogórek pt. „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. Jeśli chodzi o kształt spotkania, to składa się zwykle z dwóch części, tj. wykładu zaproszonego gościa na dany temat (30-45 minut), a następnie pytań zadawanych swobodnie z sali. W trakcie dyskusji poruszane są również bieżące sprawy w polityce krajowej i międzynarodowej. Zwykle zaproszeni goście przywożą ze sobą własne publikacje, które można nabyć wraz z ich autografem. Spotkania odbywają się w gościnnym Domu Katolickim, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni poprzednim księżom proboszczom i obecnemu ks. Zdzisławowi Balonowi.

- W jaki sposób Kluby „Gazety Polskiej” wspierają rozwój lokalnego i krajowego patriotyzmu?

- Kluby GP są okazją do wymiany myśli na tematy bieżące i ważne sprawy publiczne. Ich zadaniem jest łączenie świadomych Polaków we wspólnym myśleniu, próba odpowiedzenia sobie na pytanie - Co ja mogę zrobić dla mojej ojczyzny, tej dużej i tej małej? - Gdzie mogę się włączyć z moją aktywnością w promowaniu dobra? Istotnym dla nas jest upamiętnianie bardzo ważnych dla naszej historii wydarzeń i postaci, a także pomoc Polakom na Kresach, wspieranie działalności formacji patriotycznych np. Strzelcy RP, która pobudza patriotyzm wśród dzieci i młodzieży. Na nasze spotkania przychodzą ludzie w różnym wieku. Myślę, że zachętą do postaw patriotycznych będzie prowadzona od 2015 roku i rozwijana nowa polityka historyczna przez struktury państwowe i samorządowe, polegająca na edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie bohaterów z przeszłości w ich nowej współczesnej formie (rajdy, biegi - np. Rotmistrza Pileckiego, warsztaty – np. z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych), która cieszy się popularnością wśród tych najmłodszych i młodych Polaków. Widać również tę zmianę w mieście i gminie Myślenice. Przykładem są choćby: wystawa z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, Dnia Rotmistrza Pileckiego, rocznicy Powstania Warszawskiego oraz tradycyjne spotkania na Suchej Polanie. Konieczna jest kontynuacja polityki historycznej i godnościowej po najbliższych wyborach parlamentarnych. Mam nadzieję, że decyzja podjęta przez Polaków będzie właściwa.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, założycielka portalu internetowego pn. wmyślenicach.pl,, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu