Mieszkańcy decydują na co wydać pieniądze

Mieszkańcy decydują na co wydać pieniądze

To już druga edycja myślenickiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu i potrwa do 15 września. Do zagospodarowania jest prawie milion złotych z miejskiego budżetu – na co go wydamy? O tym w internetowym głosowaniu zdecydują mieszkańcy

- W tym roku głosowanie będzie możliwe tylko elektronicznie na stronie www.bo.myslenice.pl, a każdy głos potwierdzić będzie trzeba bezpłatnym smsem. Zachęcam do czynnego udziału, bo dzięki temu każdy może mieć wpływ na gminne inwestycje w swoim najbliższym otoczeniu - zaznacza burmistrz Maciej Ostrowski.

Głosować może każdy zameldowany mieszkaniec, który do dnia głosowania ukończył 16 lat. Wszyscy mieszkańcy Gminy Myślenice mogą wybrać podczas głosowania jedno spośród siedmiu zadań ogólnomiejskich oraz jedno w swoim okręgu lub sołectwie.

Który pomysł zyska największe poparcie?

W ogólnomiejskim konkursie bierze udział siedem zadań. Jednym z nich jest „Gramy przez cały rok! - zadaszenie kortu tenisowego w Myślenicach”. Na pomysł ten wpadli Grzegorz Kosek, administrator myślenickich kortów na Zarabiu przy ul. Mostowej oraz radny Kamil Ostrowski. W planach są zakup i montaż łukowej hali o membranowym pokryciu. Inwestycja kosztować ma 200 tys. zł. - Zadanie to jest kontynuacją modernizacji naszych obiektów, która rozpoczęła się pięć lat temu. W jej ramach powstały dwa nowe korty, budynek zaplecza socjalnego z toaletami i szatniami oraz pomieszczenie gospodarcze i recepcja - mówi Grzegorz Kosek.

Zadaszenie ma powstać na jednym z nowych kortów. - Myśleniczanie i nasi goście często pytają nas o to, dlaczego nie mamy hal, które pozwalałyby im grać podczas deszczowej aury. Stąd nasz pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego - tłumaczy pan Grzegorz. Hala pozwoli wydłużyć okres możliwości gry w tenisa o dwa deszczowe miesiące - marzec i listopad. Niestety, zimą wciąż trudno będzie uprawiać ten sport. W planach na przyszłość jest jednak wprowadzenie systemu ogrzewania. - Jeśli uda nam się zbudować zadaszenie to w następnej kolejności pomyślimy o ogrzaniu hali - informuje Grzegorz Kosek.

Administrator kortów podkreśla, że dalszych prac wymagają nie tylko nowe obiekty, ale też te stare.

- Muszą one zostać wyremontowane w ciągu najbliższego roku. Rozmawialiśmy już na ten temat z miejskimi władzami, skończyło się na obietnicach - mówi pan Grzegorz. Ma on jednak nadzieję, że obiecany remont w końcu uda się przeprowadzić.

Sprawdzą wiedzę o Polsce

W budżecie obywatelskim głosować można też na projekt „101 + Niepodległa!” zainicjowany przez instruktorów Hufca ZHP Myślenice. Chcą oni zorganizować zlot niepodległościowy. W programie m.in. warsztaty historyczne i gra terenowa. Koszty tego przedsięwzięcia szacowane są na 22 tys. zł.

- Chcieliśmy zintegrować mieszkańców gminy. Poza tym, naszymi celami jest propagowanie i kształtowanie postawy radosnego patriotyzmu, szczególnie wśród młodych ludzi oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej - wyjaśnia Karolina Szlachetka, komendantka myślenickiego hufca. Nasza rozmówczyni przyznaje, że wcześniej w Myślenicach harcerze organizowali już gry terenowe, ale na mniejszą skalę. - Większe tego typu imprezy mieliśmy w Krakowie. Tam co roku z okazji marcowego święta chorągwi odbywa się gra terenowa - mówi komendantka. Taka zabawa ma pogłębić wiedzę jej uczestników o historii Polski.

Kolejnym zadaniem, które bierze udział w głosowaniu to projekt „Dzieci są najważniejsze! - zakup i montaż podłoża syntetycznego”. To pomysł radnego Mirosława Fity. Nowe podłoże za ponad 96 tys. zł ma powstać na placu zabaw przy starym osiedlu 1000.lecia w Myślenicach. - Kamienie, którymi wyłożone jest obecnie to miejsce zagrażają bezpieczeństwu dzieci. Nowe maty zmniejszą ryzyko wystąpienia urazów oraz poprawią estetykę placu, który znajduje się w centrum miasta i powinien dobrze się prezentować. Korzysta z niego mnóstwo dzieci - mówi radny, który sam będąc dzieckiem bawił się na tym placu. - Moje pociechy też tam chodziły, teraz chcę, by dobrze służył on kolejnym pokoleniom.

Mirosław Fita podkreśla, że w takie maty wyposażone powinny być wszystkie dziecięce place w gminie. Nowe podłoże to, jak zauważa nasz rozmówca nie jedyna zmiana potrzebna na osiedlowym miejscu zabaw.

- Przydałyby się dodatkowe huśtawki przeznaczone dla mniejszych dzieci, trzy czy czteroletnich. Poza tym, odnowienia wymaga ogrodzenie. Trzeba je pomalować - zauważa radny. - Mam nadzieję, że w przyszłości uda się kontynuować modernizację tego miejsca - podsumowuje.

Prace na placu zabaw przy osiedlu 1000 - lecia rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Zainstalowano tam wtedy duży zamek.

Będą nowe huśtawki

O modernizację innego placu zabaw, tym razem na osiedlu przy ul. Słowackiego starają się radni Józef Błachut, Bogusław Podmokły, Czesław Bisztyga, Maciej Górka, Kamil Ostrowski i Adam Styczeń. Cena tego remontu to 53 tys. zł. Chcą oni wyposażyć plac zabaw w nowe urządzenia - typu „zamek”, huśtawki, bujaki i urządzenie do ćwiczeń.

- Z miejsca tego korzystają dzieci już od ponad 20 lat. Starsze, drewniane konstrukcje, które są tam obecnie niszczeją, wymagają ciągłej renowacji stąd pomysł, by je wymienić na nowe - mówi Józef Błachut. Nasz rozmówca podkreśla, że na placu oprócz naprawy urządzeń były już wcześniej wykonywane przez spółdzielnię „Zorza” inne prace m.in. modernizacja piaskownicy i wymiana ławek, z których chętnie korzystają przebywający tu rodzice z dziećmi. Co ważne, w prace porządkowe i drobne konserwacje sprzętu chętnie angażują się mieszkańcy osiedla.

Budżet obywatelski z myślą o zwierzętach?

Dlaczego nie! Wśród zgłoszonych projektów jest zadanie „Budowa ogrodzonego wybiegu dla psów wraz z urządzeniami do agility”. Wybieg powstać ma na Zarabiu. Jego koszt to 113 tys. zł. Inicjatorami tego pomysłu są myśleniczanie Joanna Kochan i Roman Gabryś, właściciele psów.

- Za granicą funkcjonują wybiegi dla psów, takie miejsca pojawiły się już też w Polsce, są np. w Krakowie. Widzieliśmy je i pomyśleliśmy, że wybieg przyda się również w Myślenicach. W naszym mieście brakuje miejsca, w którym zwierzęta mogłyby swobodnie się poruszać, bez smyczy i kagańca - mówi Roman Gabryś. - Dodatkowo, na naszym wybiegu psy będą miały okazję zabawić się za pomocą umieszczonych tam urządzeń - dodaje pan Roman. Jeśli projekt zostanie zrealizowany wybieg będzie się rozwijał. W planach są dodatkowe urządzenia, basen dla psów oraz poszerzenie wybiegu jeśli zajdzie taka potrzeba. - Można by też było zagospodarować okoliczny teren, zbudować altankę czy jakieś miejsce na grilla - zastanawia się myśleniczanin.

Szybka pomoc dzięki kamerze

Myślenicki budżet obywatelski chcą wykorzystać też strażacy z OSP oraz Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej Myślenice. Środki finansowe planują przeznaczyć na zakup sprzętu termowizyjnego i noktowizora. Zadanie to, do gminnego konkursu zgłosił Krzysztof Druzgała, prezes myślenickiej GPR.

Nowe sprzęty kosztować mają ponad 126 tys. zł. Pana Krzysztofa zapytaliśmy o to, w jaki sposób można je wykorzystać. - Przy pomocy kamery termowizyjnej, która pozwala „widzieć” ciepło od razu będziemy mogli dotrzeć do źródła ognia i szybko oraz skutecznie rozpocząć akcję ratowniczą. Poza tym, kamera ułatwi odnalezienie zaginionej podczas pożaru osoby - wyjaśnia prezes.

- Również podczas wypadków drogowych, gdy zastaniemy pusty fotelik w samochodzie, a kierowca będzie nieprzytomny, dzięki kamerze będziemy mogli potwierdzić lub wykluczyć małego pasażera, nagrzany fotelik zostanie wychwycony przez sprzęt - dodaje. Warto zaznaczyć, że widoczności przez kamerę termowizyjną nie ograniczy dym. - Natomiast noktowizor potrafi zauważyć osobę lub przedmiot do 2 km co znacznie ułatwia przeszukanie otwartego terenu - tłumaczy nasz rozmówca.

Oprócz nowego sprzętu, który być może sfinansowany zostanie z myślenickiego budżetu obywatelskiego, ratownicy GPR Myślenice starają się też o defibrylatory dla powiatu myślenickiego, które trafią do gmin Myślenice, Dobczyce oraz Sułkowice. Wniosek został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Projekt ten, podobnie jak wcześniejszy również weźmie udział w głosowaniu na budżet obywatelski, z tym, że w zasięgu wojewódzkim.

Lepsze warunki do treningu

Zadaniem, które kończy listę projektów ogólnomiejskich ubiegających się o realizację w tegorocznej edycji myślenickiego budżetu obywatelskiego jest „Poprawa funkcjonalności boiska sportowego treningowego przy ul. Zdrojowej 7a”. Chodzi o boisko na stadionie KS Dalin Myślenice. Wniosek ten złożył prezes klubu Andrzej Talaga. Realizacja zadania polegać ma na położeniu sztucznej nawierzchni szacowanej na 200 tys. zł. - Chcemy stworzyć boisko o wymiarach 30 x 62 metry. Powstanie ono na nieużytkowej części starego boiska - informuje Andrzej Talaga.

Nasz rozmówca przyznaje, że zaadaptowanie części starego boiska na nowe to nie jedyny pomysł modernizacji obiektu. - W przyszłości chcielibyśmy stworzyć siłownię zewnętrzną - zdradza prezes KS Dalin. Te plany z pewnością spodobają się wszystkim, którzy korzystają z treningowego boiska. A jest ich sporo. Klub liczy blisko 200 osób.

Jak oddać głos?

Potrzebny będzie nr PESEL oraz telefon komórkowy:

1. Wejdź na stronę www.bo.myslenice.pl
2. Kliknij w środkowej części ekranu przycisk „Głosuj on-line” oraz wypełnij formularz danych osobowych
3. Zaznacz wybrane zadanie ogólnomiejskie oraz okręgowe/sołeckie
4. Potwierdź swój wybór - przepisując kod, który otrzymałeś SMSem.

Lista projektów odrzuconych na etapie formalnym lub merytorycznym oraz miejsc z punktami do głosowania znajduje się na stronie www.myslenice.pl

Przypomnijmy, że głosy na poszczególne projekty oddawać można poprzez stronę internetową www.bo.myslenice.pl. Dodatkowo, we wszystkich miejscowościach gminy uruchomiono punkty konsultacyjne. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej urzędu. Kto może głosować? Każdy mieszkaniec gminy Myślenice, który jest w niej zameldowany. Poza tym, wymagane jest ukończenie 16. roku życia najpóźniej w dniu głosowania.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).