KWW M Pszczola

Mikołaj Włodarczyk mistrzem Słowacji

Sport 29 stycznia 2019 Wydanie 04/2019

Aktualny sezon zimowy jest szczególny. W poprzednich latach organizatorzy często odwoływali zawody z powody braku śniegu. W tym sezonie odwołują z powodu jego nadmiaru!

Sezon miały otworzyć zawody w Werfenweng w Austrii. Z powodu zagrożenia lawinowego zawody zostały odwołane na 2 dni przed startem. Tydzień później taki sam los spotkał zawody w Unterjoch, na których Mikołaj planował swoje starty.

Całe szczęście otwarte Mistrzostwa Słowacji w Zubercu nie były zagrożone lawinami, a z nadmiarem śniegu organizatorzy jak zwykle poradzili sobie znakomicie. 19 stycznia na starcie stanęło blisko 100 zawodników. Jak to zwykle bywa na słowackich zawodach z czterech krajów Regionu Wyszehradzkiego: Węgier, Polski, Słowacji i Czeskiej Republiki. Była też silna reprezentacja Rumunii. Mikołaj zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Słowacji w swojej koronnej kategorii 4Dogs-1 oraz tytuł wicemistrza w kategorii 6Dogs-1.

W najbliższym czasie Mikołaj planuje starty na Międzynarodowych Mistrzostwach Rumunii, aby dwa dni później pojawić się na Mistrzostwach Świata IFSS we francuskim Bessans. IFSS to organizacja w której startują zawodnicy na psach nierasowych. Po raz pierwszy husky Mikołaja powalczą o medal na mistrzostwach tej organizacji. Dwa dni po mistrzostwach we Francji, Mikołaj ma nadzieję pojawić się na Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec we Frauenwald. To będzie prawdziwy maraton!

Później dwa tygodnie przerwy tylko na treningi oraz start na najważniejszych dla Mikołaja zawodach w tym sezonie, na Mistrzostwach Świata Psów Rasowych WSA (World Sleddog Association) w niemieckim Haidmuehle. WSA to organizacja w której Mikołaj startuje już od 15 lat broniąc tytułu mistrza świata, który wywalczył w szwedzkim Sveg w marcu ubiegłego roku.