Akcja

Mikołaj Włodarczyk najlepszy na świecie!

Mikołaj Włodarczyk najlepszy na świecie!

To był zdecydowanie najlepszy sezon w karierze sportowej mushera Mikołaja Włodarczyka z Zawady. Jego ukoronowaniem jest tytuł Mistrza Świata, na który zawodnik ciężko pracował od 15 lat

Sezon Mikołaj rozpoczął od udziału w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata WSA (Langtaufers, Unterjoch, Vermiglio) na każdych zdobywając medale zarówno w kategorii 4Dogs-1 jak i 6Dogs-1 (odpowiednio 4 psy i 6 psów rasy Husky Syberyjski). We włoskim Vermiglio, zdobył dodatkowo tytuł Międzynarodowego Mistrza Włoch w kategorii 4Dogs-1.

Przewagę nad zawodnikami ze Czech, Słowacji, Węgier i Polski pokazał zdobywając 2 złote medale w Pucharze Wyszechradzkim w słowackich Kralikach.

Później przyszedł czas na zawody w Werfenweng - to tradycyjny, coroczny start w miejscowości w austriackich Alpach zaprzyjaźnionej z naszymi Myślenicami. I tutaj psy nie zawiodły Mikołaja zdobywając złoty medal w kategorii 4Dogs-1. Przypieczętowaniem startów w sezonie był złoty medal oraz tytuł Międzynarodowego Mistrza Niemiec w kategorii 4Dogs-1 zdobyte podczas zawodów we Frauenwald.

Po zawodach we Frauenwald nastąpiła dwutygodniowa przerwa w startach, która była potrzebna psom Mikołaja do złapania oddechu przed najważniejszą imprezą w sezonie, czyli Mistrzostwami Świata World Sleddog Association w Sveg w Szwecji.

I udało się! Po raz pierwszy Mikołaj i jego psy zdobyli Mistrzostwo Świata w kategorii 4Dogs-1. Wcześniej udawało się osiągnąć taki wynik w klasie junior. Oczywiście w startach z seniorami kilka razy był brąz, srebro, ale nigdy złoto. Tym razem Mazurek Dąbrowskiego zagrał dla Mikołaja. Wyprzedził 30 zawodników startujących w jego kategorii. Na mistrzostwach startują mistrzowie i wicemistrzowie danego kraju. W trakcie sezonu Mikołaj wiedział czego się spodziewać ze strony najlepszych zawodników z Holandii, Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii i Włoch. - Niewiadomą byli zawodnicy ze Szwecji, Norwegii i Finlandii. Oni poza startami na mistrzostwach Świata i Europy nie przyjeżdżają na zawody w Europie centralnej, a my z finansowych względów, nie jeździmy na zawody do Skandynawii - tłumaczy Jacek Włodarczyk, tata Mikołaja.

Organizatorzy mistrzostw docenili tegoroczne osiągnięcia Mikołaja w kategorii 4Dogs-1 i w pierwszym dniu wystawili go na starcie z numerem dwa zaraz za zawodnikiem z Francji, Mistrzem Świata i Europy w poprzednich dwóch sezonach. Za Mikołajem z numerem 3 została obstawiona najlepsza zawodniczka z Niemiec, z którą Mikołaj wygrał na zawodach we Frauenwaldzie.

- Po pierwszym dniu startów, w głębokim świeżym śniegu, mamy niespodziankę - Mikołaj zajmuje pierwszą lokatę, na drugim miejscu znana nam zawodniczka z Holandii Mariet Joosten, a na trzecim Susanna Burkland z Finlandii. Dotychczasowy Mistrz Świata w tej kategorii Damien Langlois zajmuje dopiero 4 lokatę. Piąta lokata to Par Jansson ze Szwecji a najlepsza Niemka Dagmar Wojcik dopiero na 6 pozycji - relacjonuje pan Jacek.

W drugim dniu, na tej bardzo szybkiej trasie, Susanna Burkland wyprzedza Mikołaja mając nad nim 11 sekund przewagi. Holenderka traci 2 lokatę, którą zajmuje Mikołaj. Na trzecie miejsce niespodziewanie wskakuje zawodnik z Francji Philippe Hoffer, który po pierwszym dniu zamykał pierwszą dziesiątkę. Obrońca tytułu Damien Langlois nadal czwarty.

- Ostatni dzień startów to mistrzowski przejazd Mikołaja. Susanna Burkland spada poza podium zajmując 4 miejsce. Na podium wskakują Francuzi: Hoffer i Langlois. Dotychczasowy Mistrz Świata i Europy Damien Langlois oddaje tytuł Mikołajowi… podium i Mazurek Dąbrowskiego. Na to Mikołaj czekał 15 lat! - kończy wzruszony pan Jacek.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)