Milczenie głośniejsze od bomb

Milczenie głośniejsze od bomb
Fot. Bartek Ziółkowski

Tą tragedią żyła cała Polska przez ostatni tydzień, a w zasadzie żyje nią do tej pory. Na imprezie której symbolem jest wielkie serce nożownik w samo serce śmiertelnie ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Myślenice wraz innymi miastami nie pozostało obojętne. Również u nas na znak żałoby flagi opuszczono do połowy masztów

Wbrew temu co się tu i ówdzie dało usłyszeć, trudno ten mord zakwalifikować jako polityczny. Ale chyba większość ludzi czuje, że to tragiczne wydarzenie, to pokłosie wojny. Wojny jaką dwa nadwiślańskie plemiona toczą już od dłuższego czasu przeważnie na słowa w telewizji, w prasie czy w internecie. Na co dzień nie zwracamy na tę wojnę uwagi i nie dostrzegamy eskalacji środków jakie w niej występują.

Czytelna dla nas staje się dopiero, gdy jakiś wariat uwierzy we wszystko to, co zobaczy w obojętnie której telewizji, albo przeczyta w jakiejś gazecie. Tydzień temu ktoś taki zamordował Pawła Adamowicza, kilka lat temu Marka Rosiaka, a jutro może się pojawić kolejny rodzimy Charles Manson zachęcony obojętnością społeczeństwa i żądny medialnego rozgłosu.

We wtorek 15 stycznia o 18 i w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska na myślenickim Rynku zebrali się zwykli ludzie, którym taka sytuacja nie pasuje i chcieli przeciwko niej zaprotestować. Ale nie krzycząc, lecz milcząc, bo w tym przypadku cisza jest o wiele wymowniejszym środkiem wyrazu. Niech ta cisza będzie dla rodzimych Tutsi i Hutu zachętą do głębokiej zadumy, wsłuchania się w refren „Arahji” Kultu, przeczytania „Nienawiści” Wisławy Szymborskiej i albo tych kilku strof Jarosława Borszewicza:

szukam świata w którym jedna jaskółka czyni wiosnę
gdzie szewc chodzi w butach
gdzie jak cię widzą to mówią dzień dobry
szukam świata w którym
człowiek człowiekowi człowiekiem…

 

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).