Minister odwiedził strefę przemysłową

Minister odwiedził strefę przemysłową
Minister odwiedził strefę przemysłową, fot. Ryszard Sobkowicz

W drodze powrotnej z Konferencji Izb Domów Maklerskich „Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków” w Bukowinie Tatrzańskiej wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził fabrykę Mebli Ryś w Polance

- Postawiliśmy sobie bardzo wysoko poprzeczkę i wierzymy w to, że Polska będzie graczem numer jeden w Europie i to w ciągu najbliższych trzech - czterech lat i jednym z największych producentów mebli na świecie. Produkcja mebli to jedna z naszych specjalizacji. Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom stać się globalnymi graczami - podczas wizyty w Polance mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Sektor meblarski generuje jedno z najwyższych dodatnich sald wymiany handlowej spośród branż przetwórstwa przemysłowego w Polsce - około 30 mld zł w 2015 r. Pod względem wartości eksportu - po Chinach, Niemczech i Włoszech - Polska jest czwartym dostawcą mebli na międzynarodowe rynki.

Wartość mebli wyprodukowanych w Polsce w 2016 r. sięga już 42,4 mld zł. Blisko 26 tysięcy firm z tej branży zatrudniało pod koniec ubiegłego roku ponad 150 tysięcy pracowników. Fabryka Ryś zatrudnia ponad 250 pracowników. Zarówno jej właściciel, jak i wicepremier zwracali uwagę na coraz większe braki fachowców do pracy. - Dlatego staramy się odbudowywać szkolnictwo zawodowe, aby były w tym fachu ręce i głowy do pracy - podkreślał Mateusz Morawiecki. Bardzo pozytywnie wyrażał się też o Parku Przemysłowym w strefie Jawornik-Polanka, który częściowo jest finansowany przez ministerstwo.

Konstytucja Biznesu

Wracając z konferencji w Bukowinie Tatrzańskiej Mateusz Morawiecki odwiedził również firmę Wojas w Nowym Targu produkującą obuwie. Podczas wizyty towarzyszył mu m.in. poseł Jarosław Szlachetka. Zarówno Wojas, jak i Ryś to dwie rodzime firmy z polskim kapitałem i obydwie korzystają z funduszy europejskich na rozwój produkcji. Jak podkreślił wicepremier program budowy kapitału ma być „tchnieniem życia w polski rynek kapitałowy”, co ma mieć bezpośrednie przełożenie na poprawę standardu życia i dobrobytu Polaków.

 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że przedsiębiorcy potrzebują stabilnego otoczenia prawnego i zaufania ze strony administracji publicznej. Właśnie dlatego powstała Konstytucja Biznesu, którą wicepremier określił jako „swego rodzaju umowę pomiędzy państwem i biznesem”.

Firma Ryś produkuje meble dla klientów indywidualnych i realizuje kontrakty dla hoteli i sieci handlowych (np. Mariott, Campanile, H&M, Benetton). Powstała w 1981 r. w Izdebniku jako przydomowy warsztat stolarski. Od 2003 r. siedziba główna rozwijającej się dynamicznie fabryki mieści się w Krzywaczce w gminie Sułkowice, a od 2014 roku otworzyła ona zakład w Polance w strefie przemysłowej. Działają tu obecnie trzy nowoczesne hale produkcyjne o łącznej powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł, z czego ok. 30 mln zł stanowiły środki unijne.

W 2017 r. FM Ryś otrzymała dotację unijną na wejście na rynek rosyjski oraz rozwój działalności w Niemczech i Francji. W ostatnich latach wykorzystała też fundusze europejskie na uruchomienie linii produkcyjnej z zastosowaniem technologii laserowej oraz na inwestycję „Produkcja mebli z elementami metalowymi i szklanymi z grawerowaniem laserowym 3d i nano-pigmentowaniem”. Swoje nowoczesne meble z drewna, szkła i metalu eksportuje m.in. do krajów skandynawskich, Niemiec i Szwajcarii. - Serce rośnie. Mogę tylko pogratulować. Cieszę się, że powstał taki zakład, jak ten. To jest zakład XXI wieku – mówił wicepremier, gratulując firmy Tadeuszowi Rysiowi i jego rodzinie.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)