Ministerialne pieniądze na lokalną kulturę

Ministerialne pieniądze na lokalną kulturę
W minionym roku dzięki dotacji muzycy Orkiestry Concertino mieli okazję zaprezentować się w prestiżowej Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego oraz zrealizować projekt dla najmłodszych pod nazwą „Poranki muzyczne z muzyką ilustracyjną”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponownie zdecydowało o przekazaniu środków finansowych na rozwój kultury. Pieniądze o które zabiegał również poseł Jarosław Szlachetka trafią m.in. do gminy Myślenice, Dobczyce oraz Wiśniowa

Najwyższą kwotę, bo aż 1 mln zł z zasobów ministerialnych, otrzyma Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Myślenicach. Pieniądze pozwolą na przeprowadzenie koniecznych prac termomodernizacyjnych. Z kolei Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach będzie mogła zorganizować sympozjum muzyczne. Na ten cel udało się pozyskać 35 tys. 200 zł. Ponadto dyrektor placówki, Monika Gubała została wyróżniona stypendium, które pozwoli na działania upowszechniające kulturę muzyczną.

Wsparcie finansowe otrzymało również Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków. Środki, w wysokości 80 tys. zł, zostaną rozdysponowane na realizację projektu Myślenickiej Orkiestry Kameralnej Concertino - „Trzech kompozytorów w czterech odsłonach”. Ponadto ministerstwo zdecydowało o przekazaniu 62 tys. zł na organizację edukacyjnych „Art Poranków”.

Ministerstwo przekazało także pieniądze na ochronę dziedzictwa narodowego. Do parafii w Dziekanowicach trafi 200 tys. zł na zabezpieczanie kościoła pw. św. Mikołaja i św. Marii Magdaleny. O niematerialne dziedzictwo dba natomiast Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej. Placówka otrzyma 48 tys. zł na długofalowy projekt „Wiśniowsko Godka” zmierzający do zbadania i ocalenia gwary charakterystycznej dla terenu Gminy Wiśniowa.