Misternie przygotowane Misterium

Misternie przygotowane Misterium

Pomaganie jest naprawdę proste. Zwłaszcza, że można pomóc robiąc to co się lubi. Grupa Teatralna Misterium postanowiła wystawić sztukę w ramach Memoriału Charytatywnego im. Stacha Cichonia

W miniony weekend jako część Memoriału Stacha Cichonia wystawiany był spektakl pod tytułem Misterium Męki Pańskiej. Wykonany został przez Grupę Teatralną Misterium, a wyreżyserowany przez Piotra Piechę według scenariusza Marcina Kobierskiego. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili wśród widowni zbiórkę pieniędzy na rzecz Laury Kurowskiej i Mateusza Chrobaka.

Marcin Kobierski już od lat współpracuje z myślenickimi aktorami, a tegoroczne przygotowane przez nich misterium w swojej formie po kilku latach powraca do klasycznego przedstawienia tematu. Na scenie mogliśmy więc zobaczyć losy Jezusa począwszy od wesela w Kanie Galilejskie, aż do momentu zmartwychwstania. Równocześnie historia ta przeplatana była losami nowożeńców, których wesele rozpoczyna spektakl. Wszystko osadzone było w realiach starożytności.

- Do podjęcia tematyki małżeństwa zainspirowało nas przedstawienie wystawiane przez zakon Salezjanów w Krakowie. A wplecenie jej w mękę Jezusa nastąpiło z racji trwającego Wielkiego Postu. Aktorzy w swoich spektaklach przedstawiają zazwyczaj różnorodne spojrzenia na tematykę religijną. Są to nie tylko niezwykłe ujęcia pasji, ale także biografie nieznanych szerokiej publiczności świętych na przykład Chiary Luce Badano – mówi kierownik grupy Paweł Matusiak.

Emilia Ćwierz