Mistrz surrealizmu w Myślenicach

15 maja 2008 Wydanie 17/2008
Mistrz surrealizmu w Myślenicach
Sale wystawowe z ledwością pomieściły zainteresowanych sztuką,fot.Mariusz Drzyzga/miasto-info.pl

Dokładnie rok temu Muzeum Regionalne „Dom Grecki” zorganizowało wystawę 273 grafik Rembrandta - jednego z najwybitniejszych malarzy wszechczasów, po nim (luty 2008) nadszedł czas na prace komputerowe Zdzisława Beksińskiego, a od zeszłego tygodnia w sali wystawowej można podziwiać kolekcję grafik Salvadora Dalego

Kolekcja grafik Salvadora Dalego wykonanych techniką drzeworytu została udostępniona w zeszły piątek, 9 maja. Wystawę tworzy cykl 100 oryginalnych ilustracji do „Boskiej Komedi” Dantego Alighieri. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów prywatnych marszanda Jakuba Lepa i pokazywane są od kilku lat w wielu miastach w kraju i za granicą. Ze względu na wysoki poziom artystyczny wśród miłośników sztuki cieszą się ogromną popularnością.

Jak można było się przekonać podczas wernisażu w „Domu Greckim”, sztuka światowego formatu przyciąga także myśleniczan, których z ledwością pomieściły sale wystawiennicze muzeum. Nie ma się czemu dziwić, rzadko bowiem zdarza się, aby tego typu ekspozycje gościły w naszym mieście.

„Malarstwo to tylko maleńka cząstka mojego geniuszu” - nieskromnie pisał o sobie Salvador Dali.

Z wiekiem ta bufonada stała się świetną reklamą, a swoje pomysły realizował na płótnie i w życiu. W roku 1950 otrzymał od włoskiego rządu zlecenie zilustrowania ekskluzywnego wydania „Boskiej Komedii” z okazji siedemsetnych urodzin Dantego. „Boska Komedia” pochodząca z 1321 roku to jedno z najsłynniejszych arcydzieł światowej poezji - wizja wędrówki autora przez trzy „królestwa” zaświatów: Piekło, Czyściec i Raj. Wykonanie ilustracji do XIV wiecznego dzieła zajęło Dalemu przeszło rok. Każda z ilustracji odpowiada jednej ze stu pieśni: wstępnej i po 33 kompozycje przedstawiające Piekło, Czyściec i Raj.

Ilustracje do poematu Dantego polegają na „przeniesieniu” akwareli w technikę drzeworytu. Aby uzyskać tak bogate niuanse barw charakteryzujące ten wspaniały cykl, potrzeba było nader skomplikowanych dekompozycji. Każdy kolor oznaczał osobny proces druku, a za tym osobną drewnianą matrycę. Do wykonania drewnianych „klocków” został wykorzystany bukszpan, ponieważ struktura tego drewna i przede wszystkim jego twardość okazały się najodpowiedniejszym materiałem do oddania zróżnicowanego charakteru akwareli. Ilustracje te odzwierciedlają w pełni siłę twórczą Dalego, ale także świadczą o jego staranności i sumienności jako genialnego ilustratora.

Wyjątkowo ciekawym uzupełnieniem wystawy jest jedna z bardzo rzadkich dekompozycji, czyli egzemplarz jednej grafiki rozłożony na poszczególne warstwy koloru. Pozwala ona stopniowo prześledzić proces twórczy, dzięki czemu odwiedzający mają możliwość dokładnego przyjrzenia się pracy mistrza surrealizmu.

Dali stworzył ponad 3500 matryc. Do wydrukowania jednego drzeworytu potrzeba zazwyczaj od 30 do 40 osobnych. Aby oddać całą siłę twórczą wyobrażeń artysty wykorzystano wszelkie artystyczne możliwości na jakie pozwala technika drzeworytu. Dlatego „Boska Komedia” w interpretacji Salvadora Dalego jest uznawana za jedno z najznakomitszych dzieł ilustratorskich tego artysty.

Dali, tak jak Dante, nie kryje swoich uczuć i wybucha w płomiennej obronie swoich poglądów i myśli odsłaniając swe najgłębsze fobie i uczucia. Obaj autorzy są tytanami uczuć i wyraźnie widać to w ich dziełach. Oglądając przedstawione na wystawie grafiki, warto mieć świadomość, że artysta powiedział kiedyś o sobie: „Wiem co jem, ale nie mam pojęcia co czynię”.

Ekspozycja prezentowana będzie w „Domu Greckim” do 25 czerwca.

Bożena Kobiałka, p.jag