Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Sumo 2019 Szigetszentmiklós (Węgry)

Sport 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Sumo 2019 Szigetszentmiklós (Węgry)
Od lewej: Janek Mastela, Ryszard Szpakiewicz, Krzysiek Szpakiewicz Fot. R. Szpakiewicz

W dniach 26-29.09.2019 w Szigetszentmiklós (Węgry) odbywały się Mistrzostwa Europy Młodzików, Kadetów i Juniorów w Sumo. W zawodach uczestniczyło prawie 500 zawodniczek i zawodników – reprezentantów 11 krajów Europy.

Każde państwo, zgodnie z regulaminem mogło wystawić po dwóch reprezentantów w każdej kategorii wagowej. Z tej możliwości najczęściej korzystały najsilniejsze zespoły: Rosja, Ukraina, Estonia, Węgry i Polska. W składzie reprezentacji Polski wystąpiła dwójka zawodników myślenickiego Dalinu: Jan Mastela w grupie Kadetów w kat. do 80 kg i Krzysztof Szpakiewicz w grupie Juniorów w kat. do 60 kg .

Niestety żadnemu z nich nie udało się wywalczyć medalu. Choć początek był obiecujący. W rundzie eliminacyjnej obaj zawodnicy wylosowali wolne losy, awansowali zatem do ćwierćfinału bez walki. Niestety już w pierwszych pojedynkach trafili na faworytów tegorocznych zawodów i oboje zaliczyli porażki. Janek stoczył walkę z Tymurem Samedowem z Ukrainy. Dzięki temu, że przeciwnik wywalczył awans do finału, pozostała jeszcze szansa walki o brązowy medal. Niestety, Janek nie wykorzystał okazji, przegrał drugą walkę z Rosjaninem Legostaewen Savelll i w końcowej klasyfikacji zajął siódme miejsce. Krzysiek również w pierwszej walce spotkał się z zawodnikiem ukraińskim- Kirilem Krupskim, który także pociągnął go do rundy repasażowej. Spotkał się w niej z zawodnikiem węgierskim Adamem Buzsi, pokonując go po krótkiej walce. W pojedynku o brązowy medal zmierzył się z Pawłem Sikorą, ubiegłorocznym złotym medalistą w tej kategorii wagowej. Pomimo ujemnego bilansu w dotychczasowych pojedynkach z tym przeciwnikiem, tym razem walka była długa i zacięta. Zakończyła się jednak porażką Krzyśka, który został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Wyjeżdżając na zawody liczyliśmy na medale, wiedzieliśmy bowiem, że nasi zawodnicy są dobrze przygotowani. Jednak ślepy los pomieszał im szyki, stawiając zaraz na początku najtrudniejszych przeciwników. Rymur Samedow zajął drugie miejsce w kat. do 80 kg, a przeciwnik Krzyśka - Kiril Krupskyi wywalczył złoto w kat. do 60 kg. Należy dodać, że Paweł Sikora, z którym Krzysztof walczył o brązowy medal, obok tytułu mistrzowskiego z ubiegłego roku, ma na koncie tytuł Młodzieżowego Mistrza Europy zdobyty w kwietniu br.

Sekcja zapaśnicza i sumo składa serdeczne podziękowanie Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce za dofinansowanie wyjazdu na Mistrzostwa Europy.

Rafał Podmokły