Młodzi artyści na starcie muzycznej przygody

Kultura 19 listopada 2019 Wydanie 43/2019
Młodzi artyści na starcie muzycznej przygody
W skład zespołu wchodzą: Aleksandra Stalmach (wokal, gitara elektryczna, fortepian, keyboard), Klaudia Szymoniak (gitara basowa), Radosław Cebula (gitara elektryczna), Michał Ogrodny (wokal, gitara elektryczna) oraz Piotr Sułowski (perkusja). Fot. K. Szymoniak

Łączy ich pasja, jaką jest muzyka. Od kilku miesięcy regularnie spotykają się na próbach, ćwicząc wykonanie utworów największych gwiazd z gatunku polskiego i zagranicznego rock’a. O kim mowa? O nowym zespole muzycznym w naszym regionie – „One Way Road” – do którego składu wchodzą nastolatkowie z myślenickiego liceum.

Każdy z nich przygodę z muzyką zaczynał od indywidualnych lekcji i gry na swoim ulubionym instrumencie. Wspólna pasja połączyła ich na szkolnym konkursie kolęd i tak rozpoczęli systematyczne spotkania. Chociaż początki działalności były dosyć trudne, a młodzi artyści musieli poradzić sobie z wieloma problemami, jak m.in. brak odpowiedniego lokalu, to ich wielkie zaangażowanie i jeszcze większa pasja spowodowały, że z próby na próbę zauważalny był spory progres. Po pewnym czasie członkowie zespołu ustalili nazwę swojej ekipy – One Way Road. Co ciekawe, to hasło nie nawiązuje bezpośrednio do twórczości żadnej z muzycznych grup, a było zasłyszane podczas jednej z lekcji w trakcie zajęć szkolnych. - Pomimo wielu trudności i obowiązków wynikających z nauki w szkole trzymamy się razem. Kontynuujemy naszą pasję i rozwijamy się. Muzyka to nasze życie, a wszystko robimy dla świetnej zabawy, przy okazji zadawalając naszych najwierniejszych słuchaczy – mówi perkusista grupy. Zespół wystąpił już podczas kilku konkursów i przeglądów artystycznych, grając przed szeroką grupą odbiorców, a docenienie każdego pokazu było wielką motywacją do dalszego działania. Młodzi muzycy zaangażowali się także podczas nieoficjalnych imprez i spotkań wśród swoich rodzin czy znajomych.

O możliwościach rockowego zespołu można było osobiście przekonać się podczas IV Myślenickiego Spotkania z Historią, które częściowo miało miejsce w budynku I LO w Myślenicach w dniu 8 listopada. Podczas tegoż wydarzenia, członkowie grupy One Way Road uświetnili całość występem muzycznym, a grając utwory o tematyce narodowo – niepodległościowej: „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, „Dziewczyna z granatem” z wojennego serialu „Czas Honoru” oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” autorstwa Grzegorza Tomczaka. Kilka dni później zespół wystąpił podczas szkolnej akademii z okazji Dnia Niepodległości, która odbyła się w głównej sali MOKiS–u. W obu przypadkach zgromadzona widownia gromkimi oklaskami nagrodziła młodych muzyków z OWR.

Plany zespołu na najbliższy czas, to z pewnością setki godzin prób i ciągłe powiększanie swojego muzycznego repertuaru. One Way Road z pewnością będzie chciał prezentować swoje umiejętności podczas różnego rodzaju regionalnych wydarzeń i festiwali czy też w klubach. – One Way Road. Nasza nazwa sugeruje, że zmierzamy w jednym kierunku, nic bardziej mylnego. Każdy z nas ma własną drogę, a OWR połączył pięć takich dróg i chce łączyć ich jeszcze więcej przez fanów. To właśnie muzyka jest drogą łączącą ludzi – podsumował jeden z członków grupy.

Pomysłowość i ambitne plany muzyków sięgają bardzo daleko i dlatego z pewnością należy wspierać wszelkie tego typu inicjatywy, a kto wie czy kontynuowanie pasji w dalekiej przyszłości może skutkować występami na koncertach przed kilkutysięczną publicznością, czego z pewnością młodym artystom należy życzyć.

Oliwier Bzowski