Młodzi dają przykład

Młodzi dają przykład

Będą uczyć jak dbać o środowisko. Uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach zainicjowali dwa ekologiczne projekty - „Młodzi dla Natury” i „GreenAlert”.

Projekty „Młodzi dla Natury” i „GreenAlert” realizowane są w Małopolskiej Szkole Gościnności od października. Ich koniec planowany jest na marzec. Zaangażowały się w nie grupy uczniów - w projekt „Młodzi dla Natury” siedem osób z klas pierwszych technikum i liceum: Sabina Podolska, Anna Rym, Patryk Biela, Zuzanna Starzec, Arkadiusz Fornalik, Sandra Bonder i Maja Nowak, a w projekt „GreenAlert” osiem osób z klas drugich technikum: Marcelina Leśniak, Gabriela Kusek, Maria Druzgała, Sabina Wierzycka, Gabriela Maciuszek, Paulina Ślusarczyk, Julia Łobocka i Julia Nosal.

Dwa testy

- Chcieliśmy zainteresować młodych ludzi problemem ekologii, pokazać im jak bardzo zniszczona jest nasza planeta i w jaki sposób każdy z nas na co dzień może poprawić jej sytuację - wyjaśnia Sabina Podolska, koordynatorka „Młodzi dla Natury”. W ramach tego projektu, od grudnia w gminnych szkołach podstawowych w klasach V - VIII prowadzone będą warsztaty pokazujące ekologiczne zachowania. W ich programie przewidziane są m.in. chemiczne doświadczenia. Każde ze spotkań ma rozpoczynać się i kończyć testem sprawdzającym wiedzę. - Na początku dowiemy się jaką świadomość w tym temacie mają uczniowie, a na końcu zobaczymy jak dzięki zajęciom się ona zmieniła - tłumaczy Sabina. Jej koleżanka, druga koordynatorka projektu, Ania Rym podkreśla, że jeśli młodzi będą dobrze postępować, to może za ich przykładem pójdą inni, ich rówieśnicy czy dorośli.

Jak uczniowie mogą zadbać o środowisko? - Nie wyrzucać papierków na ziemię, segregować śmieci, zrezygnować z plastikowych butelek czy zakupowych reklamówek jednorazowego użytku - wymienia Ania.

Oprócz ekologicznych warsztatów przewidziany jest również, około połowy marca, w Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie wernisaż fotografii obrazujących niszczejącą planetę autorstwa uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności. Zdjęcia, za darmo, będzie mógł obejrzeć każdy.

Zmień szczoteczkę!

- Naszym celem jest pokazanie alternatywnych codziennych rozwiązań, takich jak używanie zamiast plastikowych drewnianych szczoteczek do zębów czy metalowych słomek. Poza tym, chcemy mówić o zagrożeniach dla środowiska i dla nas samych np. o smogu - tłumaczy Marcelina Leśniak, nadzorująca „GreenAlert”. Już niebawem, w szkole ma zostać zorganizowana zbiórka odzieży używanej. Osoby realizujące ten projekt, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z „Młodzi dla Natury” zorganizują warsztaty, z tym, że przeznaczone dla przedszkolaków z gminy Myślenice. Mają one rozpocząć się w styczniu. Ekologiczne idee uczennice chcą promować również w internecie poprzez ogłaszanie konkursów na Facebooku czy Instagramie, w których do wygrania będą m.in. metalowe słomki.

Koordynatorki obu projektów poszukują do ich realizacji fundatorów. Jak podkreślają, bez zewnętrznego wsparcia trudno będzie zapewnić uczestnikom warsztatów odpowiednie pomoce naukowe. - Na szczęście nasze prośby spotkały się z pozytywnym odbiorem, mamy już propozycje finansowej pomocy - mówią uczennice.

Biorą one pod uwagę kontynuację swoich ekologicznych działań. Być może pojawią się kolejne projekty.

- Mamy jeszcze mnóstwo pomysłów - twierdzą dziewczyny.