Młodzi nie rozumieją do końca czym jest wolność, niepodległość i co znaczy być patriotą

Młodzi nie rozumieją do końca czym jest wolność, niepodległość i co znaczy być patriotą

Patriotyzm, czy starania o wolność często kojarzą nam się z okresami wojny i wydarzeniami tragicznymi, a przecież walka o niepodległość, wolność, patriotyzm to nasze codzienne życie. Patriotyzm to pomoc drugiemu człowiekowi, to pokazanie młodzieży, że ich codzienne życie również wpisuje się w działania patriotyczne

- mówi Marek Łatas, poseł na Sejm V VI i VII kadencji, wieloletni dyr. Zespołu Szkół Techniczno- Ekonomicznych, prezes sekcji siatkówki Dalinu Myślenice

 

Panie Pośle, Myślenice to dla mnie…

Rodzinne miasto, gdzie się urodziłem i wychowałem. Miałem w swoim życiu okresy takie jak studia, czy praca jako poseł w Warszawie, ale zawsze z utęsknieniem wracałem do Myślenic, aby spędzać tutaj czas… przynajmniej w weekendy.

Ile lat podarował Pan temu miastu?

Udało się trochę zdziałać dla Myślenic i mieszkańców. Myślę, że 10 lat pobytu w Warszawie pozwoliło pomóc i przyśpieszyć pewne inwestycje oraz znaleźć środki zewnętrzne. To trwały ślad mojej działalności. Jestem z tego dumny, a zarazem szczęśliwy, że mogłem zrobić coś dla tego miasta. Często ludzie nie lubią tych 460 wybrańców zasiadających w sejmowych ławach, ale będąc wśród nich można wiele zdziałać dla dobra swojego regionu.

Jak się mieszka w Myślenicach?

Wspaniale! Urodziłem się na ul. 3-go Maja. Wprawdzie mojego rodzinnego domu już nie ma, bo w jego miejscu dzisiaj znajduje się boisko sportowe. To od zawsze była moja ulica, a nad Bysinką, która dzisiaj jest niewielka - spędzaliśmy każde lato. Tam mieliśmy zrobioną tamę i chociaż dzisiaj trudno w to uwierzyć - kąpaliśmy się w niej.

Często patrzy Pan na miasto oczami tego chłopca?

Myślę, że już dorosłego człowieka. Dobrze, że cały czas jestem w tym miejscu. Dzięki temu można zauważyć i docenić zmiany jakie zachodzą w swojej miejscowości. Pamiętam Myślenice ze starym dworcem autobusowym, czy stacje benzynową na Rynku, a dzisiaj miasto wygląda zupełnie inaczej.

Wiele osób potwierdza, że to niewątpliwie miasto do którego z przyjemnością się wraca, ale kiedy się tutaj mieszka to czy te spędzone w nim lata - zawsze są tymi w których czuł się Pan wolny?

Myślę, że tak. Pamiętam pierwsze spotkania komitetów obywatelskich 1989 roku, kiedy następowały zmiany w Polsce, kiedy odzyskiwaliśmy wolność. Byłem współorganizatorem spotkań z wieloma politykami nakłaniającymi w tamtym okresie Polaków do tego, aby poszli na pierwsze wolne wybory.

Co by Pan powiedział młodym ludziom jako dyrektor szkoły, jako człowiek z wieloletnim poselskim doświadczeniem na temat niepodległości i wolności?

Młodzi ludzie nie rozumieją do końca czym one są. Patriotyzm, czy starania o wolność często kojarzą nam się z okresami wojny i wydarzeniami tragicznymi, a przecież walka o niepodległość, wolność, patriotyzm to nasze codzienne życie. Patriotyzm to pomoc drugiemu człowiekowi, to pokazanie młodzieży, że ich codzienne życie również wpisuje się w działania patriotyczne. Być dobrym patriotą, to być dobrym uczniem, sportowcem. To wyjazd na zawody i możliwość usłyszenia Mazurka Dąbrowskiego. Trzeba pamiętać o ważnych datach, o tych którzy walczyli za ojczyznę, ale dla nich patriotyzm wyrażał się poprzez walkę, natomiast dla nas współcześnie powinien wyrażać się przez codzienność. Wykonujmy swoją pracę, obowiązki z pełnym zaangażowaniem, a pozwoli nam to czuć się patriotami. 

„Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI” 

to tytuł projektu, który realizujemy wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz portalem kmy.pl. Do 11 listopada zarejestrowanych zostanie 100 wywiadów z mieszkańcami Myślenic i okolic, którzy Dorocie Ruśkowskiej opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z niepodległością.

Zapis rozmów ma być próbą dokumentacji i zrozumienia różnych wartości i emocji towarzyszących polskiej wolności. W nagraniu może wziąć udział każdy. Wiek, pochodzenie, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Liczy się refleksja i chęć porozmawiania przed kamerami o własnym doświadczaniu wolnej Polski. Zgłaszać się można bezpośrednio do Doroty Ruśkowskiej prowadzącej rozmowy dzwoniąc pod numer 669-151-545.

Co tydzień na naszych łamach pojawiać się będą fragmenty wywiadów, natomiast w internetowym wydaniu Gazety Myślenickiej publikowane będą w obszernej wersji oraz w wersji wideo.

Dorota Ruśkowska Dorota Ruśkowska Autor artykułu

Aktorka, dyrektor Teatru w Stodole w Myślenicach, prezenterka telewizyjna. Pomysłodawczyni i prowadząca program "Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI"