Młodzieńcza dojrzałość

Młodzieńcza dojrzałość
Fot. Rafał Podmokły

To zaledwie dwudziestoletni artysta, jednak w jego grafikach prezentowanych w Miejskiej Biblioteki Publicznej widać już dojrzałość techniki jak i erudycję, jakby tworzył je człowiek ze znacznie większym bagażem doświadczeń życiowych

Kamil Żak, to artysta zaledwie dwudziestoletni, samouk i od niedawna student ekonomii. W grafikach, które przez miesiąc będziemy mogli oglądać w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej widać jednak taka dojrzałość techniki jak i erudycję samego autora, jakby tworzył je człowiek ze znacznie większym bagażem doświadczeń życiowych.

Artysta podzielił swoją ekspozycję na dwie części. Pierwsza to grafiki tworzone za pomocą komputera i często stanowiące tło gier komputerowych, ponieważ tworzenie takich grafik to również jedna z dziedzin którą się zajmuje. Druga część wystawy to w znacznej mierze próba pokazania w rozmaitych ujęciach legendarnej postaci Musaschiego Miyamoto, czyli samuraja, którego starsi czytelnicy mogą pamiętać chociażby ze znakomitego japońskiego serialu.

Jak powiedział sam autor, pierwsza część ekspozycji jest swego rodzaju polemiką z tezami zawartymi w słynnej książce Francisa Fukuyamy „Koniec historii”. Fukuyama głosił w niej nieuchronny i globalny triumf zachodnioeuropejskiego liberalizmu, ale czas pokazał jak nietrafione były to prognozy. Kamil Żak polemizuje w sposób inteligentny, wyrafinowany i z wielką klasą. Jego grafiki pełne są kulturowych, literackich i filmowych odniesień, których odszukiwanie stanowi dodatkową przyjemność w oglądaniu tych znakomicie technicznie wykonanych grafik, niezależnie czy są one wykonywane ręcznie czy komputerowo.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).