MOKIS pięknieje

MOKIS pięknieje
Fot. R. Podmokły

Ponad 150 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni użytkowej uzyska jeszcze w tym roku Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Powstaną nowe pracownie, sale edukacyjne i wystawowe. Nie oznacza to jednak rozbudowy ośrodka, bo nowe możliwości lokalowe pojawią się w związku z osuszaniem i adaptacją piwnic.

Umowa, którą burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał z wykonawcą, weszła już w fazę realizacji, a w pierwszym etapie wykonane będą głównie roboty izolacyjne czy też ściślej rzecz ujmując – hydroizolacyjne, ponieważ piwnice MOKIS-u już od lat były zalewane niemal przy każdej ulewie. W pierwszym etapie, po osuszeniu i zabezpieczeniu przed wilgocią, utworzone zostaną trzy pracownie i korytarz pełniący funkcję wystawienniczą. Ten ostatni będzie przeznaczony na potrzeby myślenickiej grupy fotograficznej mgFoto. Również mgFoto wspólnie z MOKIS-em będzie sprawować pieczę nad pracownią multimedialną. Pozostałe pracownie (pracy twórczej oraz społeczna) będą miejscem spotkań artystycznych i warsztatów rękodzieła oraz seniorów i klubu Dylematy Mamy i Taty.

Nowa przestrzeń ma zostać wyposażona w osobne wejście, dzięki czemu będzie można z niej korzystać również wtedy, gdy ośrodek będzie zamknięty. Jak zapewnia wykonawca, roboty remontowe mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

– Cieszę się, że udało się pozywać kolejne pieniądze dla myślenickiej kultury. To ważne, by miejsca takie jak Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu się rozwijały, są to bowiem istotne instytucje, które działają na rzecz rozwoju i integracji społecznej. Wykonawcy życzę dobrej pracy, a dyrekcji Ośrodka kolejnych grantów – mówił podczas podpisania umowy burmistrz Jarosław Szlachetka.

Koszt tej inwestycji to prawie pół miliona złotych, z czego 250 tysięcy pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Kultury, a resztę dokłada Gmina Myślenice. Modernizacja części piwnic Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz ich odwodnienie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczności Myślenic, wyrażonym w raporcie opracowanym w ramach programu Dom Kultury +. Badaniom poddano reprezentatywną grupę mieszkańców, a wnioski znalazły się w dziale dotyczącym kultury.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).