Mosty na Rabie do remontu

Mosty na Rabie do remontu
Jako pierwszy, remont przejdzie most prowadzący na Zarabie i stanowiący przedłużenie ulicy Piłsudskiego Fot. Piotr Ślusarczyk

W przeciągu dwóch najbliższych lat wykonamy modernizację najdłuższych mostów na Rabie. Będzie to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych w realizacji zadań. Porównałbym je do budowy Ronda w Śródmieściu - zapowiada starosta Józef Tomal

O modernizację ul. Zdrojowej jej mieszkańcy apelują od dawna. Jak w rozmowie z nami przyznaje starosta Józef Tomal - w tym roku modernizacje przejdzie nie tylko wspomniana droga, ale również mosty nad Rabą.  

Jako pierwszy, remont przejdzie most prowadzący na Zarabie i stanowiący przedłużenie ulicy Piłsudskiego. Dodatkowo modernizacja czeka ulicę Piłsudskiego i Zdrojową prowadzącą od Zarabia, aż do mostu osieczańskiego, który wykonany zostanie w 2019 roku.

Inwestycja obejmie przebudowę zjazdu do strefy przemysłowej, która znajduje się tuż przed rondem Lecha Kaczyńskiego. To zadanie kosztować będzie 10,7 mln zł z czego 6,2 mln pokrywa Unia Europejska, a 4,5 mln pochodzić będzie z budżetu powiatu.

Park w centrum miasta

Kolejna inwestycja zapowiadana przez starostę dotyczy upłynnienia ruchu w obrębie mostu nad Bysinką w ciągu ul. Słowackiego. 

- W tym miejscu chcemy rozwiązać problem włączenia się z podporządkowanej ulicy Żeromskiego do ul. Słowackiego, który szczególnie widoczny jest w godzinach szczytu - mówi Józef Tomal.

Ulica Żeromskiego prowadzić będzie prosto z nakazem skrętu w prawo w ul. Słowackiego, natomiast na odcinku ul. Słowackiego wydzielone zostaną trzy pasy; do jazdy na wprost ze skrętem w lewo na most, drugi wyłącznie do jazdy na wprost i trzeci do skrętu w prawo.

Natomiast odcinek ul. Żeromskiego, którym dzisiaj dojeżdżamy do Słowackiego oraz jego otoczenie zostanie zamienione w skwerek, gdzie powstanie strefa zieleni z alejkami, ławkami i bezpiecznym dojściem dla mieszkańców z pobliskich bloków.

Dodatkowo koło Szkoły Podstawowej nr 2 znajdzie się zatoczka dla rodziców podwożących dzieci do szkoły. Będzie działać na zasadzie kiss&ride dając czas na bezpieczne pożegnanie się z dzieckiem i odprawienie go do szkoły bez blokowania ruchu.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)