Motosport Myślenice dla niepodległej

Motosport Myślenice dla niepodległej

Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Motosport Myślenice uczcił, oddając hołd pamięci żołnierzom poległym w I wojnie światowej. Objazd zabytkowymi pojazdami cmentarzy z tego okresu Motosport organizuje we współpracy z myślenickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego już po raz czwarty

Z Rynku załogi (20 samochodów i jeden motor - junak) wyruszyły 11 listopada o godz. 11.11. Sygnał do startu dał prezes honorowy Motosportu Stanisław Skałka. Wraz z załogami samochodów w rajdzie uczestniczyło ponad 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 na Zarabiu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pierwszym etapem rajdu była Wiśniowa, drugim - Droginia. W Drogini na uczestników rajdu czekała już grupa młodzieży, opiekunów i rodziców, by wspólnie spod szkoły przejść na cmentarz wojenny. Na obu cmentarzach przybyli złożyli kwiaty i wieńce na grobach poległych w walkach I wojny światowej na ziemi myślenickiej, a członkowie PTH opowiedzieli o przebiegu tych walk.

Punktem kulminacyjnym rajdu była wizyta na kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. Tu dołączyła do uczestników młodzież ze szkoły podstawowej w Osieczanach wraz z wychowawcami i rodzicami oraz mieszkańcami wsi. Przybył też starosta Józef Tomal i sołtys Józefa Wójtowicz. Stowarzyszenie „Nasze Osieczany” przygotowało poczęstunek z własnych wypieków, a sponsorzy zapewnili napoje i słodycze. Motosport rozdał też przybyłym ok. 100 opasek odblaskowych i zapewnił nagłośnienie, ławy i stoły oraz parasole. Uczniowie SP w Osieczanach przygotowali krótki występ patriotyczny, a historycy - prelekcję m.in. o cudzie nad Rabą.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)