MUDIM rok akademicki anno domini 2019/2020 rozpoczęty!

Edukacja 8 października 2019 Wydanie 37/2019
MUDIM rok akademicki anno domini 2019/2020 rozpoczęty!
Inauguracja na Myślenickim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży w Myślenicach Fot. Krzysztof Szymoniak

Nie byłoby w tym stwierdzeniu nic niezwykłego (przecież 1 października już za nami), gdyby nie fakt, że wszystko, co wydarzyło się w czwartek o godzinie 17 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, było nadzwyczajne!

No bo kto to widział, żeby sześcio- czy ośmiolatki, z uwagą i zaangażowaniem słuchały wykładu inauguracyjnego i odbierały indeksy? Takie rzeczy dzieją się na Myślenickim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży (w skrócie MUDIM), który wczoraj rozpoczął swoją pracę.

MUDIM to projekt realizowany w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Został przygotowywany przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie, która reprezentowana była na uroczystości przez dyrektor Annę Piotrowską i myślenicką filię BPW. Głównym celem MUDIM jest stworzenie przestrzeni odkrywania oraz rozwijania talentów dzieci i młodzieży z powiatu myślenickiego, a także zachęcenie ich do twórczego spędzania czasu.

Czwartkowa inauguracja roku akademickiego pokazała, że entuzjazmu i odwagi do odkrywania świata oraz wyobraźni, która przekracza granice i szybuje na spotkanie marzeń, nie brakuje ani studentom, ani wykładowcom, którzy opowiedzieli o swoich zajęciach.

Karolina Mucha, pomysłodawczyni projektu oraz odpowiedzialna za jego realizację kierownik myślenickiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Krystyna Łętocha, przedstawiły partnerów oraz opowiedziały o misji uniwersytetu. I tu też było niebanalnie i ciekawie, ponieważ widownia mogła usłyszeć fragmenty listów, jakie dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców (te najmłodsze) napisały, aby uzasadnić swoją chęć bycia przyjętym w poczet studentów. Przyszli naukowcy, artyści i dziennikarze, pokazali, że dzieci marzą dziś nie tylko o komputerach i komórkach, ale żeby być „matematyczką jak Pitagoras”, „latać na chmurach, aby uniknąć korków”, „namalować najpiękniejszy obraz świata” albo „pokonać tatę w szachach”.

Wykład inauguracyjny wygłoszony przez dyrektora MOKiS Piotra Szewczyka był wspaniałą zachętą do tego, by marzyć odważnie i bez skrępowania. Dzieci ustawiły się na scenie w długiej kolejce, by podzielić się swoimi marzeniami, w których fantazja łączyła się często z zaskakującym realizmem, dającym pewność, że na scenie stoją młodzi ludzie, którzy będą umieli swoje marzenia realizować!

Było uroczyście, radośnie i bardzo optymistycznie. Młodzi studenci, jedni na galowo, drudzy mniej oficjalnie ubrani; niektórzy lekko stremowani, inni podekscytowani, ale wszyscy uśmiechnięci, z indeksami w rękach cieszyli się razem ze swoimi rodzicami, że już od poniedziałku będą brać udział w wybranych przez siebie zajęciach. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki: „Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie!”

Izabela Kornacka