Festiwal lata

Muzeum na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Muzeum na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
Fot. Piotr Jagniewski

W niedzielę 11 listopada obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Myśleniczanie podobnie jak wiele osób w kraju, także mocno zaangażowali się w obchody tego niezwykłego jubileuszu i przygotowali wiele imprez z narodowym, patriotycznym akcentem. 

W sobotę 10 listopada w przeddzień rocznicy nowo wybudowane Muzeum Niepodległości w Myślenicach udostępni część swoich zbiorów dla odwiedzających

Od godz. 17 każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie zwiedzić wnętrza budynku, obejrzeć ciągle jeszcze realizowaną ekspozycję oraz powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”.

- Nowy budynek to cztery kondygnacje, na których poza stałymi i czasowymi ekspozycjami znajduje się również sala wykładowa na 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz czytelnia naukowa. Będzie to nowoczesna i atrakcyjna wystawa, w której widz funkcjonuje jako świadek historii, doświadczając jej. Zainteresuje zarówno osobę dorosłą jak i dzieci, które nie będą się nudzić nawet przy poważnych i trudnych tematach - zapewnia dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak.

Myślenickie Muzeum Niepodległości przejęło wszystkie zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Duży wkład w tworzenie ekspozycji mieli także sami mieszkańcy. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali muzealnicy. Wyposażeni jedynie w plan budynku, odtwarzali każde pomieszczenie z osobna w skali jeden do jednego.

Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Koszt inwestycji to 8,7 mln zł.