Muzeum zbiera pamiątki

Kultura 13 września 2017 Wydanie 32/2017
Muzeum zbiera pamiątki

Przeglądnijcie swoje archiwa, szuflady, kolekcje, zakamarki i strychy domów. Być może znajdziecie tam przedmioty opowiadające historię naszej Małej Ojczyzny. Najciekawsze eksponaty mogą trafić na wystawę w nowej siedzibie Muzeum Niepodległości w Myślenicach

„Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” - pod takim hasłem Muzeum Niepodległości prowadzi zbiórkę pamiątek i zabytków posiadających wartość historyczną, a szczególnie poszukiwane są przedmioty związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin.

- Wyjątkowe znaczenie będą miały dla nas przedmioty związane z szeroko rozumianą Niepodległością. Zainteresowani jesteśmy również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą, ulotkami, odznaczeniami, wspomnieniami, a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii Ziemi Myślenickiej, jej kulturze, przemianach społecznych i gospodarczych oraz życiu w przeszłości. Będziemy wdzięczni jeśli zechcecie Państwo podzielić się tymi przedmiotami z naszym muzeum - wyjaśnia Paweł Lemaniak p.o. dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Pamiątki można przekazać w formie daru lub depozytu. Każdy przedmiot zostanie poddany fachowej weryfikacji, a najciekawsze mogą stać się częścią ekspozycji, która znajdzie się w nowej siedzibie Muzeum Niepodległości. Przy każdym z wybranych przedmiotów znajdzie się ich historia oraz imię i nazwisko darczyńcy. Pozostałe zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach.

Zbiórka zakończona zostanie uroczystym podziękowaniem, które odbędzie się 10 listopada o godzinie 17 w obecnej siedzibie muzeum przy ul. Sobieskiego 3. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają pracownicy muzeum (od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w soboty w godz. 9-14 i w niedzielę w godz. 12-18), pod numerem telefonu 12 272 02 11, drogą elektroniczną (muzeum.myslenice@gmail.com) oraz listownie.