Muzyk i zaangażowany społecznik

Muzyk i zaangażowany społecznik

Robert Bylica mieszkaniec Jasienicy na co dzień kieruje Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pcimiu. Od lat w jego życiu była i jest muzyka. Udziela się na wielu płaszczyznach, prowadzi chór i orkiestrę, komponuje. Od 10 lat jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie reprezentuje nasz region w Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Radny Robert Bylica znany jest z zamiłowania do muzyki, którą wręcz żyło się w jego rodzinie.

- Gram na wielu instrumentach choć kształciłem się w grze na fortepianie, organach kościelnych i klarnecie. To oczywiście nie zawęziło moich zainteresowań. Z potrzeby chwili musiałem podjąć się nauki na prawie wszystkich dętych instrumentach, co wiązało się to z prowadzeniem orkiestry dętej. Ale szczerze wyznać muszę, że najbliżej jest mi do instrumentów klawiszowych”. Jak sam przyznaje niegdyś jego pasją było też komponowanie.

Nie poprzestaje tylko na muzyce, działa w strukturach myślenickiego Prawa i Sprawiedliwości. Przez ten czas pracował dla samorządu, dla ludzi. Był sołtysem Jasienicy, kandydował na radnego. Od lat angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia i akcje oraz podejmuje współpracę z różnymi środowiskami i organizacjami.

- Gdzieś tam zawsze pobrzmiewała we mnie nuta społecznika. I tak zostało. Gdy Jarosław Szlachetka zaproponował mi kandydowanie do sejmiku byłem zaszczycony a zarazem wiedziałem, że to bardzo trudne wyzwanie. Dlatego też podchodziłem do tego z dużą dozą dystansu i spokoju. Zdecydowałem się kandydować, ponieważ chcę być czynnym samorządowcem, nieść pomoc innym oraz udowodnić sobie, że wszystko jest możliwe.

Obecnie pracuje w kilku sejmikowych komisjach tj.: Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego; Komisja Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz w Komisji Kultury. Jest również członkiem komisji Rewizyjnej i ds. Skarg, Wniosków i Petycji. To nie wszystko, udziela się także w wielu komisjach konkursowych.

- Jako radny staram się jak najlepiej wykonywać swoje zadania. Pracując w komisjach mogę mieć wpływ na wiele rzeczy. Na tym polu myślę że panuje pełna współpraca z moimi kolegami i koleżankami z ław sejmikowych. Współpraca z innymi radnymi dobrze się układa, ponieważ dążą do osiągnięcia tych samych celów. Oprócz tego jak dodaje Robert Bylica, marszałek i zarząd województwa może liczyć na wsparcie z ich strony. Do tych wspólnych celów trzeba zaliczyć kwestie ekologii, nad którą pracuje Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, której przewodniczy nasz radny.

- Oprócz spraw związanych z ekologią staram się poprzez działania w komisji, której pracami kieruję wspierać działalność strażaków z OSP z naszego regionu. Ruszają teraz programy konkursowe Małopolska Remiza oraz Bezpieczna Małopolska. Zachęcam druhów do aplikowania w tych programach.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu