Akcja

Myślenice 1983. Nieznani sprawcy ukradli dwie korony z obrazu myślenickiej Matki Boskiej

Myślenice 1983. Nieznani sprawcy ukradli dwie korony z obrazu myślenickiej Matki Boskiej

W roku 1983 nie ustaleni do dnia dzisiejszego sprawcy skradli z cudownego, XVI wiecznego wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dwie korony (Jezusa i Maryi) nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę w roku 1969

Myśleniczanie bardzo przeżyli to zdarzenie. Jeszcze w tym samym roku, podczas mszy na krakowskich błoniach, zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II nowe korony dla Matki Bożej Myślenickiej. W dniu 9 września 1983 roku kardynał Franciszek Macharski rekoronował w naszym sanktuarium jej wizerunek. W bieżącym miesiącu w myślenickiej świątyni pw. NNMP rozpoczęły się przygotowania do uroczystości 50-lecia koronacji, które zaplanowane zostały na sierpień 2019 rok. Autorem prezentowanego zdjęcia z 1983 roku jest myśleniczanin Józef Stanisław Błachut.

Zainteresowanym tymi wydarzeniami polecam „Historię parafii pw. NNMP w Myślenicach” od zarania do lat współczesnych i historię sanktuarium MB od 1633 roku. Można ją nabyć jeszcze we wrześniu po wyjątkowo atrakcyjnej cenie w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Polecam!

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.