Myślenicka inauguracja

25 października 2007 Wydanie 40/2007
Myślenicka inauguracja
Inauuguracja roku akademickiego w oddziale Akademii Pedagogicznej, fot. Ryszard Sobkowicz

Uroczysta inauuguracja roku akademickiego 2007/2008 w myślenickim oddziale zamiejscowym Akademii Pedagogicznej im. KEN, organizacyjnie prowadzonym przez Informatyczne Centrum Edukacyjne Powiatu Myślenickiego, odbyła się w sobotę 20 października o godz. 10 w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Uroczystości rozpoczęły sie hymnem państwowym i przemówieniem inauguracyjnym Jego Magnificencji Rektora dr hab. prof. Mariana Zakrzewskiego, który poinformował m.in., że obecnie w Myślenicach studiuje ponad 500 studentów na 5 kierunkach studiów. Zaznaczył też, że planowane jest rozszerzenie profili kształcenia oraz nakreślił możliwości współpracy zagranicznej. Przypomniał historię powstania wydziału zamiejscowego AP w Myślenicach. Miało to miejsce 15 stycznia 2003 roku, w odpowiedzi na autntyczną potrzebę środowiska.

Rektor podkreślił twórcze podejście Akademii Pedagogicznej do kształcenia studentów oraz możliwości rozwijania w jej strukturach autentycznych pasji badawczych. Proces kształcenia nauczycieli odbywa się na trzech poziomach: licencjat, studia magisterskie i doktorat. W programie pracy uczelni zwraca się uwagę nie tylko na przekazywanie wiadomości i wdrażanie najnowszych metodologii, ale także przygotowanie studentów do pracy wychowawczej poprzez kształtowanie ich postaw i doskonalenie umiejętności pracy w grupie.

AP jest mocno rozbudowaną wszechnicą. Obecnie kształci się w niej ponad 17 tys. osób, z czego 780 nauczycieli realizuje pod jej auspicjami swoje badania naukowe. Uczelnia współpracuje z 30 wyższymi szkołami w Europie, co owocuje wymianami. Obecnie na AP pracuje 270 naukowców zagranicznych.

Rektor podkreśłił, że ok. 30% swojego budżetu Akademia wypracowuje sama. Systematycznie prowadzone są remonty i adaptacje zmierzające do unowocześniania bazy dydaktycznej (np. pracowni językowych) i poprawy standardu nauki – zarówno w sferze merytorycznej, jak i waruków lokalowych. Poinformował też, że aktualnie Akadamia uzyskała zgodę na rozbudowę budynku głównego. Trwają przygotowania do przyjęcia przez Akademię statusu uniwesytetu.

Swoje przemówienie rektor zakończył życzeniami udanego – już 62 w murach tej wszechnicy – roku akademickiego. Szczególnie ciepłe słowa skierował do studentów roku pierwszego, którzy po jego wystąpieniu dostąpili immatrykulacji. Studentom, którzy przyjęci zostali z najwyższą pulą punktów wręczono uroczyście indeksy (na zdjęciu).

Na inaugurację do Myślenic wraz z rektorem przybyli profesorowie AP, w ich liczbie prodziekan Wydziału Pedagogicznego prof. dr hab. Bożena Muchacka. Gości z Krakowa powitał kierownik ICE Jakub Sosin. Ciepłe słowa skierował też do nich i studentów wicestarosta Waldemar Wolski. Obecni byli również posłowie ubiegłej kadencji Marek Łatas i Leszek Murzyn, radny sejmiku województwa małopolskiego Stanisław Bisztyga, dyrektor ZSTE Jerzy Kosiński oraz radni miejscy i powiatowi.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Michał Śliwa. Jego przedmiotem były „Polskie wyobrażenia i oczekiwania demokracji w XX wieku”. Z przeprowadzonej analizy wynikało, że najwyższą frekwencję w wyborach w Polsce w minionym stuleciu odnotowano w styczniu 1919, a najniższą – w wyborach dwa lata temu. Zwrócił uwagę na konieczność wyboru odpowiedniego modelu rozwoju kraju i polskiej demokracji. Położył nacisk na to, jak ważne jest korzystanie z doświadczeń XX wieku w kszałtowaniu rzeczywistości społęcznej naszego kraju w obecnym stuleciu. Z drugiej strony przypomniał, jak skromne są doświadczenia polskiej demokracji w porównaniu z rozwiniętymi demokracjami państw zachodnich. Okazuje się, że pojęcie demokracji może być różnie rozumiane, zależnie od orientacji społeczno-politycznej poszczególnych grup rządzących i partii. Jakkolwiek jednak nie byłaby ona pojmowana, system rzadów parlamentarnych możliwy jest jedynie w państwie niepodległym, co stanowi cenne osiągnięcie i zrealizowanie wielopokoleniowych aspiracji Polaków.

Inaugurację roku akademickiego 2007/2008 zakończyło tradycyjne Gaudeamus.

Ryszard Sobkowicz