Festiwal lata

Myślenicka kwesta z nowym rekordem

Myślenicka kwesta z nowym rekordem

13 937,51 zł - tyle zebrano podczas kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym na Stradomiu w Myślenicach. - Jak co roku nasza zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem - mówi Joanna Kazanecka, nauczycielka I LO i koordynatorka pracy wolontariuszy

W kweście wzięli udział uczniowie myślenickich szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Wśród kwestujących można było zobaczyć też samorządowców, nauczycieli, ludzi kultury i sportu.

Zbiórka na odnowienie niszczejących nagrobków na Stradomiu odbyła się już po raz szesnasty. - Dzięki zgromadzonym do tej pory funduszom udało się wyremontować kilkadziesiąt pomników. Gdyby nie zbiórki trudno byłoby wykonać takie renowacje - mówi Czesław Bisztyga, radny nadzorujący prace wykonawcze na cmentarzu z ramienia UMiG Myślenice. Co ważne, symbole pamięci odnawiane są w taki sposób, by zachować ich pierwotny wygląd. Na każdym odrestaurowanym z pieniędzy z kwest pomniku widnieje tabliczka z napisem „Odnowiono dzięki ofiarności lokalnej społeczności”.

W ubiegłym roku do puszek wolontariuszy trafiło 13 839 zł. Za te fundusze wyremontowano dwie płyty nagrobne Olusi Kudelskiej i Krzysieńki Gałuszkiewicz oraz pięć pomników: bez nazwy, Stanisława Katana, Józefa Somola, Jana Remera i Amalii Szancerowej. Za pieniądze zebrane w tym roku renowację przejdą następne pomniki.

Administratorem cmentarza komunalnego na Stradomiu jest Urząd Miasta i Gminy Myślenice. Pochowani są tam myśleniczanie, również ci, którzy w dawnych czasach pełnili w Myślenicach ważne funkcje.

Kwesty na cmentarzu z pewnością będą kontynuowane w następnych latach. - Już nawet nie zapowiadamy w kościele naszej zbiórki. Już na stałe wpisała się ona w dzień Wszystkich Świętych, każdy myśleniczanin o niej wie - podsumowuje Joanna Kazanecka.

Osoby biorące udział w kweście: Maciej Ostrowski, Tomasz Wójtowicz, Marek Łatas, Stanisław Bisztyga, Stanisław Nowacki, Krzysztof Halek, Mieczysław Kęsek, Maciej Hołuj, Dawid Horabik, Wacław Szczotkowski, Władysław Kurowski, Jarosław Szlachetka, Dorota Kamińska, Ludwik Starzak, Jacek Hołuj, Teresa Święch, Józef Tomal, Robert Pitala, Mateusz Suder, Mirosław Fita, Agnieszka Lehman-Dybała, Jerzy Bicz, Jerzy Cachel, Jerzy Fedirko, Krystyna Bogdanowicz-Wygona, Anna Kucharczyk-Kosek, Grażyna Kucharczyk, Jerzy Fedirko, Adrian Burtan, Piotr Szewczyk, Natalia Nowacka, Karolina Druzgała-Pawlak, Dorota Ruśkowska, Marek Stoszek, Józef Bałuk, Józef Błachut, Szymon Kazanecki, Sławomir Kaganek oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).