Myślenicka Pani a…. bohaterowie „Ogniem i mieczem”

Myślenicka Pani a…. bohaterowie „Ogniem i mieczem”
Przeniesienie obrazu Matki Bożej Myślenickiej do kościoła – sceny namalowane w kapliczce na Studzience

Któż z nas nie zna wspaniałej powieści historycznej „Ogniem i mieczem”, pierwszej części słynnej trylogii Henryka Sienkiewicza. Jeśli nie przeczytał, to przynajmniej obejrzał film. Jaki związek mają jej bohaterowie z obrazem Matki Boskiej Myślenickiej?

Według legendy obraz Matki Boskiej przywiózł do Polski z Włoch Jerzy Zbaraski. Miał go otrzymać od kseni (czyli przełożonej klasztoru w Wenecji), która z kolei dostała go od swojego krewnego, papieża Sykstusa V (ur. 1521 r., papieżem był w okresie 1585 do 1590 r.). Obraz ten miał książę Zbaraski przechowywać przez ponad 20 lat w Krakowie w kamienicy obecnie zwanej pałacem Zbaraskich, lub Potockich na rynku, obecnie pod numerem 20.

Jerzy Zbaraski to niezwykła osoba. Żył w latach 1574–1631. Był krajczym wielkim koronnym od 1612, podczaszym wielkim koronnym od 1619, kasztelanem krakowskim od 1620, starostą pięciu starostw, senatorem. Ale nawet te tytuły i godności nie oddają w pełni jego wielkości. Był bowiem jednym z najwybitniejszych polityków polskich I połowy XVII w., potomkiem starej i ogromnie bogatej rodziny magnackiej i był ostatnim z rodziny: nie ożenił się i nie miał dzieci. Wykształcony, oczytany, znał obce kraje i języki. Pomijany przez króla Zygmunta III Wazę, z konieczności znalazł się w jego opozycji. Pochowany został w ufundowanej przez niego kaplicy Zbaraskich przy krakowskim kościele oo. dominikanów pw. Świętej Trójcy. On też był pomysłodawcą budowy nowego zamku w Zbarażu.

Wracając do obrazu Madonny – miał on być spalony wraz z innymi sprzętami w 1624 r. w czasie zarazy w Krakowie, jako zapowietrzony, czyli zarażony. Ocalił go w sekrecie przed właś...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 72%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł
Ziemowit Kalinowski Ziemowit Kalinowski Autor artykułu

Obywatel Miasta Myślenice (z dziada i pradziada). Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Dawniej działacz antykomunistycznej, niepodległościowej opozycji. Badacz oporu antykomunistycznego na ziemi myślenickiej.