Myślenicka Pani u papieża Franciszka

Kultura 16 października 2018 Wydanie 37/2018
Myślenicka Pani u papieża Franciszka

Podczas audiencji uczestników jubileuszowej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Rzymu z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, przekazano papieżowi Franciszkowi kopię Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach trwa Rok Jubileuszowy 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu. Właśnie z tej okazji, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, przekazał Ojcu Świętemu kopię wizerunku Matki Bożej.

- Bardzo ważnym wydarzeniem, w czasie pielgrzymki, stała się prywatna audiencja u papieża Franciszka. Darem od naszej archidiecezji był przywieziony przez myślenickich pielgrzymów wizerunek Matki Bożej. Ten krótki moment, w którym papież modlił się przed Panią Myślenicką, to głębokie przeżycie duchowe, które pozostanie w mojej pamięci na lata - wspomina pani Małgorzata uczestnicząca w pielgrzymce.

- Przybyliście razem z waszymi duszpasterzami i osobami konsekrowanymi, aby dziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w przededniu 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, a szczególnie ubogich, chorych i licznych młodych, którzy biorą udział w tej pielgrzymce - mówił do zebranych Franciszek.

Wręczenie wizerunku papieżowi to pomysł kustosza myślenickiego Sanktuarium, biorącego udział w pielgrzymce - ks. proboszcza Zdzisława Balona. Sporządzenia kopii podjął się malarz Janusz Antosz. Podobnie, jak pielgrzymi, obraz był poddany szczegółowej kontroli wykrywaczem metalu przed wniesieniem go do Auli Pawła VI.

- Mieliśmy to wielkie szczęście uczestniczyć w specjalnej audiencji dla naszej diecezji u Ojca Świętego Franciszka. Papież modlił się skupiony przed obrazem, razem z nami odmówił modlitwę „Zdrowaś Mario”, a potem błogosławił go. Ojciec Święty przekazuje wszystkim błogosławieństwo, a do mnie, jako do proboszcza, powiedział: Proszę, pracujcie pięknie. Myślę, że nie myślał o księżach, o mnie, ale o wszystkich. Pracujcie pięknie, aby chwała Matki Najświętszej rosła w nas, a poprzez nas w parafii i w świecie - dzielił się wrażeniami tuż po powrocie z Watykanu ks. Zdzisław Balon.

Po zakończonej audiencji pielgrzymi udali się na Plac Świętego Piotra, gdzie jeszcze raz mogli wysłuchać papieża. - Zastanawiałem się wtedy, co Ojciec Święty myślał, gdy stał wpatrzony w oblicze Jezusa i Pani Myślenickiej, gdy delikatnie dotykał obrazu. To był krótki moment, ale myślę, że zostanie w sercu na długo - podsumowuje jeden z uczestników pielgrzymki.