Myślenicka scena muzyczna

Myślenicka scena muzyczna
Wokal – Leszek Zduń ( obecnie aktor), perkusja – Adam Zadora, gitara solowa – Artur Bagiński (biała koszulka), gitara solowa II – Robert Kasprzycki (obecnie gitarzysta i wokalista stojący na czele swojego zespołu), gitara basowa – Marcin Godawa; zdjęcie z 14.07.1991 r. Fot. Z arch. MOKiS

Myślenicka scena muzyczna to swoisty fenomen, który swoje korzenie miał w końcu lat sześćdziesiątych i trwa praktycznie aż do teraz. Z nurtu z założenia amatorskiego wypłynęło wielu muzyków, którzy kontynuują swoją pasję już na poziomie zawodowym.

Śmiało i bez patosu można powiedzieć, że zarówno dawniej jak i obecnie środowisko to łączą bardzo mocne więzy koleżeńskie. W rozmowach z myślenickimi muzykami wielokrotnie słyszałem opowieści o tym, że czyjeś granie jest zasługą starszego kolegi, który namówił go do wspólnego muzykowania. Starsi roztaczali nad młodszymi swoisty mecenat i pomagali w starcie. Jak wiemy, były to lata trudne, również jeśli chodzi o instrumenty i dostępność do nich. Stąd bezcenna była przychylność dyrektorów szkół oraz Miejskiego Domu Kultury, a także innych instytucji i osób, które mogły zapewnić warunki niezbędne do realizacji pasji – lokal i chociaż częściowo instrumenty.

Początkowo młodzi muzycy grali tylko dla siebie lub prezentowali swoje dokonania na szkolnych akademiach. Później zaczęły pojawiać się mniej lub bardziej formalnie organizowane k...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 60%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł
Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu.