KWW Jarosława Szlachetki

Myślenicki Festiwal Lata

Myślenicki Festiwal Lata
MYŚLENICKI FESTIWAL LATA Fot. Mieczysław Nowak

Tegoroczny Festiwal Lata i Kulturalne Dni Myślenic przebiegły przy pięknej, słonecznej pogodzie, co już było fenomenem niespotykanym od lat, a tradycyjnie wyjątkową i wspaniałą atmosferę stworzyła świetnie bawiąca się podczas koncertów kilkunastotysięczna publiczność.

Tegoroczny Festiwal Lata i Kulturalne Dni Myślenic przebiegły przy pięknej, słonecznej pogodzie, co już było fenomenem niespotykanym od lat, a tradycyjnie wyjątkową i wspaniałą atmosferę stworzyła świetnie bawiąca się podczas koncertów kilkunastotysięczna publiczność.

Po raz kolejny jedna z największych plenerowych imprez w Małopolsce zdała swój egzamin, a z rozmów z uczestnikami licznych zabaw i atrakcji wokół głównej sceny na plaży trawiastej oraz po rejestracjach samochodów wynikało, że przybyli dosłownie z całej Polski. Zestaw gwiazd był wytypowany w głosowaniu internetowym, a mnogość imprez towarzyszących: kulturalnych, artystycznych, sportowych (opisujemy w osobnych artykułach), rekreacyjnych mógł zadowolić najwybredniejszych gości. Młodzi muzycy zgodnie podkreślali, że nie spodziewali się tak ekspresyjnej zabawy z publicznością, z którą potrafili nawiązać świetny kontakt i sami czuli się grając dla tak licznych fanów. Całość programu na głównej estradzie prowadzili Leszek Zduń i Stanisław Cichoń. Rozpoczynały się od zabaw i konkursów dla dzieci. W ramach Pikniku Europejskiego Agata Myśliwiec i Michał Wisilewski przygotowali szereg atrakcji i konkursów, w których nagrodę główną otrzymało małżeństwo Ewa i Rafał Szumera z Chrzanowa, a między innymi drugą Sara i Julian Orzechowscy z Raciechowic, a trzecią Edyta i Bartek Słowiakowie, Piotr Sułowski z mamą Agatą z Myślenic. Na estradzie królował taniec z różnych gatunków, niesamowity pokaz swoich możliwości i talentu dał Andrzej Starowicz i jego grupa Jazz Dance Center, którzy wystąpią w najnowszej wrześniowej edycji programu TVN „Mam talent”. Olbrzymie brawa zebrały także Cheerleaders TG Sokół tańczące pod kierunkiem Anny Simsak, która na koniec ich występu wraz z Małgorzatą Trzcińską i Marzeną Suder wykonały taneczne show. Tańczyły również obiecujące Cheerleaders z Krzyszkowic pod opieką Marty Jaworskiej. Bardzo ciepło został przyjęty występ drużyny Ewy Farnej z popularnego programu TVP „Bitwa na głosy” - Transfarnes, którego także nie wypuszczono ze sceny bez bisu. Dzieci miały dodatkową frajdę, bowiem Teatr Norma z Krakowa zaprezentował spektakl „Opowieść o Robinsonie Crusoe” zapraszając je do wspólnej zabawy. Dwudniową zabawę wieńczyły dyskoteki, które prowadzili DJ Bodżek i DJ Wasil. Tradycyjnie uroczystego otwarcia Festiwalu Lata dokonał przed koncertem Afromentalu burmistrz Maciej Ostrowski w towarzystwie zastępcy dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Andrzeja Bańki, wcześniej wspólnie wręczali nagrody w finale Małopolskiego Pikniku Europejskiego.

Niedziela była jeszcze bardziej upalna, niebo bez chmur, na brzegach Raby zaludniło się od tłumów plażowiczów i kąpiących. Estrada na plaży trawiastej tętniła swoim życiem, po zabawach i konkursach olbrzymią popularnością wśród dzieci i starszych cieszyło się karaoke z atrakcyjnymi nagrodami. Ośmiu jeźdźców z Myślenickiego Klubu Jeździeckiego „Hucuł” Renaty i Kazimierza Gurbiszów zaprezentowało „taneczny” kadryl, polegający na wykonywaniu na koniach figur i układów choreograficznych. A potem królował taniec nowoczesny, w którym swoje talenty zaprezentowali najmłodsi z Jazz Dance Center Kids, a po nich sam mistrz Andrzej Starowicz wraz z Kasią Nowakowską i Kingą Kolecką. Brawurowo swój ekspresyjny program zatańczyły cheerleaderki ZSO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach w programie „High Heels”, pod opieką Agnieszki Łotockiej. Nie tylko najmłodszych wspaniale bawił Leszek Pniaczek wraz ze swoimi aktorami z Teatru im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w widowiskowym spektaklu „Z lokomotywą przez świat”. Jak zawsze i tym razem urzekała wokalem Natalia Hodurek, grała orkiestra dęta z Bęczarki i Krzywaczki, a dzieci miały konkurs plastyczny ze słodkimi nagrodami – całość przygotowana przez MOKiS. Burmistrz Maciej Ostrowski wraz z prezesem krakowskiego okręgu hodowców gołębi pocztowych myśleniczaninem Tomaszem Osińskim wręczali puchary dla zwycięskich hodowców z lotu gołębi do Hanoweru, a z wicedyrektorem MOKiS Witoldem Rozwadowskim burmistrz wręczył nagrody w konkursie na współczesną legendę myślenicko – krakowską w ramach projektu „Dawnych legend czar”.

W Festiwalu Lata zadebiutowała obiecująca myślenicka kapela jazzowo-funkowa Projekt F. Kiedy zbliżała się pora koncertu Macieja Maleńczuka z zespołem Psychodancing, ku radości i satysfakcji organizatorów ponownie jak w sobotę plaża trawiasta i okolice szczelnie się wypełniły. Super kontakt Maleńczuka z widownią zwieńczyła słynna piosenka „Cicha woda”. Tegoroczny Festiwal Lata przeszedł do historii, ponownie coraz wyższym wyzwaniom podołali organizatorzy, przyjezdni zazdrościli Myślenicom rozmachu imprezy, tak uznanych gwiazd i urozmaiconego programu. Obeszło się bez przykrych incydentów, służby porządkowe także znakomicie zdały egzamin. Za puentę niech posłużą słowa menagera Maleńczuka: Fajnie było tutaj zagrać, w tak pięknym miejscu, a publiczność była rewelacyjna.

Tak się bawiły Myślenice.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.