Myślenicki Festiwal Lata wypełnił Zarabie po brzegi

Myślenicki Festiwal Lata wypełnił Zarabie po brzegi
- Kiedy stoję przed wami na scenie, a są was tu chyba tysiące - to wiem, że to są właśnie te momenty, które pamięta się do końca życia. Tak się właśnie spełnia marzenia - ze sceny do myśleniczan mówiła Ewa Farna Fot. Michał Zięba

Publiczność zebrana na Zarabiu po raz kolejny udowodniła, że Myślenicki Festiwal Lata to największa impreza plenerowa organizowana w regionie

W miniony weekend przez Górny Jaz przewinęło się kilkanaście tysięcy osób, a największe tłumy przyciągnęły koncerty Ewy Farny i zespołu Enej

Nie zabrakło również myślenickich brzmień, atrakcji dla dzieci i wielu imprez towarzyszących - zarówno sportowych jak i kulturalnych

Za nami kolejna edycja Myślenickiego Festiwalu Lata. Po ubiegłorocznych problemach ze sceną, która nie wytrzymała ulewnego deszczu i wiatru - przez co przerwano koncert piosenkarki Margaret, w tym roku Urząd Miasta i Gminy postanowił nie wchodzić w kooperacje z popularnymi stacjami radiowymi, a samodzielnie zorganizować imprezę.

W ankietach przeprowadzonych na początku roku najwięcej głosów mieszkańcy oddali na Zenona Martyniuka, jednak w terminie na jaki zaplanowano święto miasta nie był dostępny. Ostatecznie organizatorzy do Myślenic zaprosili Ewę Farnę i zespół Enej. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, a te marki przyciągnęły na Zarabie prawdziwe tłumy. Według wstępnych szacunków, mogło to być nawet kilkanaście tysięcy osób.

Zanim na głównej scenie, która stanęła na plaży trawiastej na Zarabiu wystąpiły gwiazdy tegorocznego festiwalu, mieszkańcy schodzili się tutaj już w piątek. Ciepły wieczór sprzyjał nie tylko spotkaniom ze znajomymi, ale również był okazją do wzięcia udziału w letnim kinie plenerowym.

Sobotę na Zarabiu rozpoczęły atrakcje dla najmłodszych wśród których największą popularnością cieszyły się zabawy i popisy karaoke. Po raz pierwszy w pobliżu sceny odbył się happening plastyczny, w trakcie którego dzieci mogły spróbować różnych technik malarskich. Następnie sceną zawładnął taniec akrobatyczny w wykonaniu Cheerleaderek z Akademii Tańca Lady Fitness.

Muzyczną część sobotniej imprezy rozpoczął koncertem myślenicki zespołu GRYPS, który zaprezentował utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Inc.115”. W tym czasie za kulisami zdenerwowania nie ukrywali muzycy z kolejnej myślenickiej formacji jaką był zespół ECHO. Jeszcze niedawno wokalistka Klaudia Chrobak na naszych łamach zapowiadała, że zespół jest gotowy na to, aby występować na trasie koncertowej jako support. Tuż przed swoim występem nie kryła, że czuje lekką ekscytację i jest podenerwowana, ponieważ po raz pierwszy zespół grał przed gwiazdą formatu Ewy Farny. Było mocno, ostro i rockowo, a solidny występ odpowiednio rozruszał tłum, który z każdą minutą wypełniał Górny Jaz. Młody zespół doskonale zdał ten sceniczny egzamin.

Tuż przed koncertem Ewy Farny wszystkich do zabawy zaprosił burmistrz Maciej Ostrowski, oficjalnie otwierając tegoroczny Festiwal Lata. Chwilę później publicznością - i to dosłownie - zawładnęła Ewa Farna. - Kiedy stoję przed wami na scenie, przed ludźmi których są tu chyba tysiące i kiedy tak patrzycie na mnie - taką zwykłą Ewę, która ma za sobą zespół, tych wspaniałych muzyków, a przed sobą was - wiem, że to są momenty, które pamięta się do końca życia. Tak się właśnie spełnia marzenia - przed utworem „Poznasz mnie, bo to ja” mówiła wokalistka. Myślenicka publiczność usłyszała m.in. piosenki „Znak” , „Na ostrzu”, „Wszystko, albo nic”, „Cicho”, „Ewakuacja” oraz najnowszy hit „Bumerang”.

Niedziela to święto rodzin

Od wczesnych godzin popołudniowych najmłodsi myśleniczanie mogli aktywnie włączać się w zabawy dzięki animatorkom z Centrum Aktywnego Rozwoju FRAJDA, które prowadziły zabawy i animacje. Po raz pierwszy w Myślenicach wystąpił iluzjonista. Maciej Pęda jako wielokrotny mistrz Polski w iluzji w konsternację wprawiał nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy jeszcze długo po jego występie zadawali sobie pytanie „Jak on to zrobił?”.

W tym dniu nie zabrakło również tańca – tym razem wszystkich do zabawy porwała ZUMBA oraz tancerze z JDC Agency, którzy trenują pod okiem myśleniczanina Andrzeja Starowicza znanego tancerza, instruktora, choreografa i producenta.

Im bliżej wieczoru tym ciaśniej robiło się na plaży trawiastej. Najpierw zespół ALERGEN grający mieszankę popu i rocka wprowadził publiczność w doskonały nastrój, a następnie przyszła pora na występ rockowo-folkowego zespołu ENEJ.

Pierwszy raz wystąpili w Myślenicach na początku swojej kariery - równo 6 lat temu, kiedy w nieistniejącym już Parku Przygody na Dolnym Jazie grali zaledwie dla kilkudziesięciu osób. W niedzielę stanęli przed kilkutysięczną publicznością z którą wspólnie śpiewali m.in. „Zbudujemy dom”, „Żyje się raz”, „Tak smakuje życie”, „Skrzydlate ręce” i oczywiście „Kamyk z napisem LOVE”. - To dla nas ogromne wyróżnienie grać przed tak liczną publicznością - występ podsumował basista Mirosław Ortyński.

Nie tylko plaża trawiasta

Myślenicki Festiwal Lata to nie tylko występy gwiazd na głównej scenie na Zarabiu. Składają się na niego również imprezy towarzyszące, takie jak Mały Festiwal Form Artystycznych, który miał miejsce w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a także konkursy i wernisaże organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Niepodległości. To spokojniejsza strona święta miasta. W piątek na przykład można było wziąć udział w koncercie Kapeli Hanki Wójciak na plantach w Parku Jordana. Trudno nie ulec urokowi tej muzyki i osobowości scenicznej potrafiącej zaczarować nie gorzej niż „Znachorka” z jej piosenki. Prawdziwą gratkę dla miłośników poezji śpiewanej przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w której wystąpił Robert Kasprzycki. Więcej na ten temat znajdziecie w relacji Rafała Podmokłego.

Na terenie miasta odbyło się wiele imprez towarzyszących. Amatorzy sportu mogli wziąć udział w turnieju tenisowym na kortach na Zarabiu, rozegrać mecz siatkówki plażowej lub rywalizować o Puchar Burmistrza na strzelnicy sportowej. Więcej na temat tych wydarzeń w relacji Ryszarda Sobkowicza.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)