Myślenicki konkurs palm

Myślenicki konkurs palm
Fot. Fot. M. Turczyk (www.turczyki.pl)

Wielkanocny Konkurs Palm z roku na rok wzbudza większe zainteresowanie. Pomysłodawcą konkursu jest myślenicki oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wspierany przez Miasto i Gminę Myślenice, a od dwóch lat współorganizatorem konkursu jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Wielkanocne palmy oceniane były w trzech kategoriach: najwyższa, tradycyjna i oryginalna. Jury w składzie: Natalia Nowacka, Lucyna Gowin, Krystyna Pędzisz, Karolina Druzgała-Pawlak, Piotr Szewczyk, Jan Burkat oraz ks. Zdzisław Balon ocenili w sumie kilkadziesiąt zgłoszonych do konkursu palm.

- Wybór nigdy nie jest łatwy. Każdy w swoją palmę wkłada dużo pracy i serca, ale naszym zadaniem jest wybór tych najpiękniejszych. W przypadku palm tradycyjnych, które miałem przyjemność oceniać, sprawa jest prostsza. Liczy się przede wszystkim ich tradycyjność oraz dobór wyłącznie naturalnych ozdób – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Konkurs miał charakter otwarty. Do oceny mógł przystąpić każdy, kto wyraził taką wolę. Uczestnicy mogli wziąć wcześniej udział w warsztatach plam wielkanocnych, których gospodarzem był MOKiS.

Sponsorami nagród w konkursie byli organizatorzy oraz Miasto i Gmina Myślenice. Patronat nad wydarzeniem sprawował burmistrz Jarosław Szlachetka. Konkursowi towarzyszył kiermasz wielkanocnych potraw, przygotowanych przez organizacje gospodyń z naszej gminy.

Wyniki konkursu:

w kategorii palmy tradycyjne: I miesjce – Natalia i Patrycja Swałtek, II miejsce – grupa Podróże z książką, III miejsce – Stowarzyszenie My Łęczanie; w kategorii palma oryginalna: I miejsce – Myślenicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, II miejsce – Myślenicki Klub Seniora, III miejsce – Amelka Wojtan; w kategorii najwyższa palma – I miejsce – Bartek Puczaj i Maksymilian Piętka (18, 20 m); II miejsce – rodzina Malczewskich (17, 10 m); III miejsce – Kacper Gorączko i Bartosz Pulchny (14, 60 m).