Życzenia Wielkanocne

Myślenickie palmy

Myślenickie palmy
Myślenickie palmy

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową na myślenickim Rynku po nabożeństwie w kościele parafialnym NNMP, gdzie poświęcono palmy odbył się Wielkanocny Konkurs Palm. Organizatorem i fundatorem nagród byli Miasto i Gmina Myślenice, Muzeum Regionalne „Dom Grecki” oraz Myślenicki Oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Palmy oceniano w dwóch kategoriach: I – dzieci do lat 12 oraz II – młodzież i dorośli. Jury pracowało w składzie: Bożena Kobiałka – przewodnicząca, Agnieszka Turska (reprezentująca Muzeum Regionalne „Dom Grecki”), ks. Leszek Harasz i ks. Sławomir Kowalski, przedstawiciele myślenickich kupców - Eugeniusz Trzciński (prezes), Lucyna Gowin, Małgorzata Cichoń i Andrzej Przęczek. Podsumowując Wielkanocny Konkurs Palm Bożena Kobiałka stwierdziła w imieniu jury: - Zwracaliśmy uwagę głównie na oryginalność i pomysłowość, inwencję twórczą wykonawców, nawiązanie do tradycyjnych form zdobniczych, wykorzystanie i bogactwo materiałów, tworzyw naturalnych oraz estetykę pracy.

Jury nie miało łatwego zadania, mimo kapryśnej właściwie zimowej pogody myślenicki Rynek ubarwił się mnogością różnego rodzaju kolorowych palm, zdobionych wstążkami, kwiatami z bibuły, królował bukszpan, bazie, gałęzie wierzbowe, leszczyna. Cieszył fakt, że najwięcej było dzieci, którym można przekazywać tą piękną, wielkanocną tradycję wykonywania i święcenia palm.

Najwyższą, 11 metrową palmę wykonali Irena i Mirosław Proszkowie z Myślenic z wnukiem Sebastianem, a pomagały im także wnuki Przemek i Ania Matoga z Jasienicy. Nagrodzono także palmę 2,85 m. wykonaną przez Krzysztofa Jawora z Myślenic. W kat. dzieci wyróżniono za pomysł i oryginalność palmy: Julii Szczepanik i Justyny Podmokły, Sylwii i Małgorzaty Łętochy oraz Sylwii Suder. Trzecie miejsce przyznano Gosi Piwowarczyk, drugie Patrykowi Hajdukowi, a pierwsze Sebastianowi i Danielowi Żądło. W kategorii młodzież i dorośli zwyciężyła palma Eweliny Sawickiej, drugie miejsce przyznano dla Dominiki Kruk i Patryka Piwowara, a trzecie dla Małgorzaty Dybczak. Wyróżnienia uzyskały palmy wykonane przez Annę Ruśkowską i Beatę Baczyńską.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.