Myśleniczanie poznali monografię Dobczyc

Myśleniczanie poznali monografię Dobczyc

„Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych do współczesności” to owoc siedmioletniej pracy pochodzącego z Dobczyc absolwenta historii UJ Pawła Figlewicza

Mają swoja monografię Myślenice, doczekały się swojej również Dobczyce. „Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych do współczesności” to owoc siedmioletniej pracy pochodzącego z Dobczyc absolwenta historii UJ Pawła Figlewicza.

Monografia miała swoja prezentację w grudniu zeszłego roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach, a w piątek 26 lutego podobna prezentacja odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach.

Książka liczy sobie prawie 800 stron i jest niebywale wszechstronnym opisem historii tego miasta. Paweł Figlewicz obficie czerpał wiedzę z różnych źródeł, także z rodzinnych archiwów. Aby ta monografia mogła ujrzeć światło dzienne musiał poświęcić jej niemal każdą wolna chwilę, każdy urlop, ferie czy wakacje. Imponująca jest strona graficzna tego wydawnictwa, bo autorowi udało się dotrzeć do wielu bardzo unikalnych zdjęć pochodzących z przed blisko 100 lat i nie dotyczyły one tylko samych Dobczyc i ich architektury, ale również takich zjawisk jak amatorski teatr dobczycki, zaś szczególnym osiągnięciem jest dotarcie przez Pawła Figlewicza do pierwszej mapy Dobczyc i okolic jaką sporządzono w 1909 roku.

Wielkie słowa uznania należą się za całą pracę przy tym wydawnictwie gdyż monografie tych rozmiarów to prawie owoc pracy wieloosobowego zespołu. Książka została wydana z okazji 700-lecia Dobczyc i jest ze wszechmiar godna tego jubileuszu.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).