Myśleniczanin w finale Sony World Photography

Myśleniczanin w finale Sony World Photography
Myśleniczanin w finale Sony World Photography

Michał Płachta jest jednym z pięciu Polaków, którzy znaleźli się w finale Sony World Photography Awards 2017. Jest to obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii, a znalezienie się na liście finalistów lub laureatów może pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery każdego fotografa

Na największy na świecie konkurs fotograficzny organizowany w Londynie napłynęło niemal 228 tysięcy zdjęć ze 183 państw. Swoją obecność wśród najlepszych fotografów globu wyraźnie zaznaczyli Polacy, spośród których aż pięć osób dostało się do ścisłej czołówki finalistów, a jedenaście zostało wyróżnionych.

Fotografia Michała została zakwalifikowana do dziesięciu najlepszych w kategorii kultura w konkursie otwartym. Zdjęcie zatytułowane „Uścisk panny młodej” przedstawia pierwszy weselny taniec - Patrycji i Mateusza, a powstało podczas uroczystości weselnej w Kornatce w restauracji „Stara Kuźnia”. - Emocje, światło i kolor. Kiedy to zobaczyłem, musiałem zrobić zdjęcie - mówi Michał.

Jego fotografia o zwycięstwo będzie rywalizowała z pracami takich autorów jak: Beniamino Pisati (Włochy), Emrah Karakoç (Turcja), Jianguo Gong (Chiny), Mark Languido Vicente (Filipiny), Paweł Jędrusik (Polska), Radu Dumitrescu-Elian (Rumunia), Salvatore Mazzeo (Włochy), Foley Hits (Malezja) oraz Vito Leone (Włochy).

Do finału Sony World Photography Awards wybierane są najwybitniejsze zdjęcia z poprzedniego roku, cechujące się niezwykłą różnorodnością gatunków, stylów i tematów. O międzynarodowej atrakcyjności konkursu i jego prawdziwie globalnej skali świadczy fakt, że na finałowych listach tegorocznej edycji znalazły się prace z 49 krajów, a reprezentanci kolejnych 11 krajów otrzymali wyróżnienia.

- Tegoroczne zdjęcia wyróżniały się spójnością i przemyślaną koncepcją. Sędziowie nie oceniali więc przypadkowych zdjęć, lecz dzieła sztuki fotograficznej, nagradzając umiejętności, interpretację artystyczną oraz wnikliwość autora, a nie tylko utrwalony przez niego motyw czy obiekt - komentował Scott Gray, dyrektor generalny konkursu.

W konkursie fotografowie rywalizują o cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony i nagrody pieniężne o łącznej wartości 30.000 dolarów. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 20 kwietnia w kategorii profesjonalnej, a w konkursie otwartym - 28 marca. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas uroczystej galli finałowej w Londynie. Zwycięskie, finałowe i wyróżnione zdjęcia będą prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr - 2017 w Somerset House w Londynie. Ekspozycja zostanie otwarta 21 kwietnia, a znajdą się na niej także rzadko pokazywane prace Martina Parra, wyróżnionego nagrodą za wybitny wkład w fotografię. Wystawa w Londynie potrwa od 21 kwietnia do 7 maja, po czym rozpocznie światowe tournée.

Michał Płachta mieszka w Myślenicach i jest miłośnikiem fotografii reporterskiej, dokumentalnej i ulicznej. To cichy obserwator i łowca emocji. W fotografii ślubnej umiejętnie łączy elementy reportażu, pejzażu i portretu. Ceni sobie naturalność, a co za tym idzie spontaniczność i przypadkowość w fotografii. Wyłapuje momenty, które przez innych mogłyby pozostać niezauważone.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Sekretarz redakcji. Niezbędny w funkcjonowaniu tygodnika. Od lat związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał od poezji publikując w ramach Grupy Literackiej "Tilia" (HISTORIA, KULTURA, SPORT)