Życzenia Wielkanocne

Na niedzielnych obiadach u Marii Osuchowskiej stałymi gośćmi byli artyści z Krakowa

Na niedzielnych obiadach u Marii Osuchowskiej stałymi gośćmi byli artyści z Krakowa
Fot. Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

„Bebuś” zorganizowała w Myślenicach na Zarabiu letni pensjonat o wykwintnej kuchni na kilkanaście osób. Stałymi bywalcami były znane postacie krakowskiego świata artystycznego

Zarabie. Goście, przyjeżdżający na niedzielny obiad do Marii Osuchowskiej, pseudonim „Bebuś”. Inż. Zbigniew Osuchowski, syn Marii tak wspomina tamte chwile: „Bebuś” zorganizowała w Myślenicach na Zarabiu letni pensjonat o wykwintnej kuchni na kilkanaście osób. Stałymi bywalcami były znane postacie krakowskiego świata artystycznego: Marian Załuski, Kernowie, Brzezińscy oraz Strychalscy z redakcji gazety „Przekrój”.

Na niedzielne obiady zamawiały się telefonicznie również konsulaty Austrii z Katowic i Francji z Krakowa. We wczesnych latach 30. rodzice utrzymywali w „Gozdawie” dom otwarty dla sympatycznej młodzieży. Gośćmi bywali: eleganckie i przystojne panny Daszyńskie z bratem (dzieci Ignacego), sekretarka konsulatu francuskiego p. Dąbska z bratem czy inż. M. Kostanecki, absolwent Politechniki Gdańskiej. Raz zostało wydane przyjęcie z frykasami dla ziemiaństwa z okolicznych dworów.

Gośćmi byli: burmistrz Myślenic p. Brzeziński z Osieczan z córkami, p. Bzowski z Droginii oraz p. Konopka z Głogoczowa. Jako alkohol podawano wyłącznie domowe nalewki, głównie z tarniny. Nad ranem odwoziłem gości jedną z dwóch taksówek istniejących podwówczas w mieście, uzupełniając zapas benzyny z ręcznie pompowanego zbiornika na Rynku. Mamusia zademonstrowała co znaczy być Wielką Damą, która wyszła ze szkoły Babuni a więc: duże obycie towarzyskie, dobór wątków, ukrócanie przydługich monologów taktownym żartem i bezbłędne rozeznanie co może interesować gości - którym stwarzało to poczucie komfortu psychicznego i dobrego nastroju.” Prezentowane fragmenty wspomnień rodzinnych udostępnił do niniejszej publikacji dr inż. Krzysztof Osuchowski z Krakowa.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.