Na wymianie w Csopak

Na wymianie w Csopak
Młodzież z gminy Myślenice uczestnicząca w wakacyjnym wyjeździe do partneskiego Csopak Fot. M. Stoszek

W ramach wymiany między naszymi miastami partnerskimi, do Csopak na wakacje wyjechały drużyny dziewcząt i chłopców z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Głogoczów – w nagrodę za podwójne zwycięstwo w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych MDP – oraz młodzi piłkarze z LKS Jawor Jawornik.

W Csopak młodzież z naszej gminy przebywała od 21 do 27 sierpnia. Program pobytu był bardzo bogaty i umożliwił nie tylko odpoczynek na plażach nad Balatonem oraz poznanie węgierskich rówieśników, ale również dostarczył mnóstwa wrażeń ze zwiedzania ciekawych zakątków i zabytków w okolicy, np.: w Tihany – opactwa i muzeum benedyktyńskiego, w Balatonfüred – zabytkowej, XIX-wiecznej dzielnicy nadmorskiego kurortu, w Bodorce – akwarium nad Balatonem, w Veszprém – dzielnicy zamkowej, wieży strażackiej i zoo.

W programie pobytu znalazły się tez takie atrakcje, jak godzinny rejs po Balatonie i przejazd nostalgicznym pociągiem przez starą wioskę Csopak z degustacją kuchni węgierskiej, wpłynięcie łódkami do jaskini Topolca czy wizyta na zamku Sümeg, połączona z turniejem rycerskim i średniowieczną kolacją.

A to tylko część atrakcji przygotowanych przez gospodarzy dla gości z gminy Myślenice. Wyjazd młodzieży i tak bogaty program pobytu były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy oraz osobistemu zaangażowaniu w jego organizację burmistrza Jarosława Szlachetki.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.