Na zakupy od strony ronda

Na zakupy od strony ronda
Od kilku dni na ul. Słonecznej obowiązuje ruch jednokierunkowy. Wielu kierowców zdaje się tego nie zauważać Fot. Piotr Jagniewski

Stało się. W ubiegłym tygodniu ruszył długo oczekiwany remont ulicy Słonecznej, a wraz z robotnikami na drodze pojawiły się znaki informujące o zmianie organizacji ruchu. Najważniejsza to zakaz wjazdu od strony Słowackiego

Największa zmiana w organizacji ruchu polega na wprowadzeniu na ulicy Słonecznej ruchu jednokierunkowego. Zarówno do Galerii Myślenickiej, Dekady, jak i pozostałych sklepów wjechać można od strony ronda łączącego ul. Kazimierza Wielkiego z remontowaną Słoneczną lub z przylegających do niej uliczek. Na drugim końcu drogi - od ulicy Słowackiego obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów osobowych. Z wjazdu od tej strony mogą korzystać wyłącznie kierowcy autobusów, busów i samochodów dostawczych.

Na całym remontowanym odcinku jezdni położona zostanie nowa nawierzchnia. Największa zmiana polegać będzie na wydzieleniu dodatkowego pasa o długości od 30 do 40 metrów dla samochodów skręcających na parking przy Dekadzie. Dodatkowe prace obejmą remont kratek ściekowych kanalizacji opadowej oraz przebudowę i poszerzenie chodnika, co ma pozwolić na parkowanie na nim samochodów.

Potrzebę remontu ulicy Słonecznej mieszkańcy zgłaszali od kilku lat. Początkowo zarządca drogi jakim jest starostwo czekał aż dobiegną końca prace związane z budową Galerii Myślenickiej. Budowa centrum handlowego, dworca i stacji benzynowej sprawiła, że ta część miasta po kilku latach przerwy znowu stała się handlowym centrum miasta. Ruch dodatkowo wzmaga bliskość Zakopianki, ciąg głównych ul. Słowackiego, a także niewielka odległość od Powiatowego Urzędu Pracy, czy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego.

Jak wynika z badań natężenia ruchu przeprowadzonego przez Zarząd Dróg Powiatowych, każdego dnia przez ulicę Słoneczną przejeżdża ok. 5500 samochodów. Taki ruch musi wywierać wpływ na jakość nawierzchni na drodze. - To mój drogowy priorytet na ten rok. Droga jest w fatalnym stanie i zapewniam, że Słoneczna będzie zrobiona do końca 2017 – na początku roku w rozmowie z nami zapewniał starosta Józef Tomal.

Zadanie za 792 875, 20 zł wykona Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe ZIBUD z Kamienicy. Wykonawca zapowiada, że będzie się starał ograniczać uciążliwości do minimum, ale jednocześnie prosi o cierpliwość i wyrozumiałość. Remont i związane z nim utrudnienia potrwają do końca października.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)