Najbezpieczniejsze gospodarstwa w regionie

Najbezpieczniejsze gospodarstwa w regionie
Laureaci regionalnego etapu konkursu KRUS „Bezpieczne gospodarstwo rolne” wraz organizoatorami i gośćmi Fot. Fot. R. Sobkowicz

Znamy już wyniki etapu regionalnego konkursu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, promującego bezpieczną pracę w gospodarstwach rolnych oraz reprezentantów naszej części Małopolski na etapie wojewódzkim. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 4 czerwca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Galę otworzył przedstawiciel Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie Jerzy Radoń, a kierownik placówki terenowej w Myślenicach – Halina Żak powitała przybyłych gości: radnego sejmiku województwa małopolskiego Roberta Bylicę, burmistrza Jarosława Szlachetkę, wójta gminy Lubień Kazimierza Szczepańca, zastępcę dyrektora ARiMR Izabelę Stefańczyk, kierownika biura powiatowego ARiMR Elwirę Chlipałę, dyrektora biura

regionalnego TUW Katarzynę Modes, przedstawiciela PIP Wiesława Owsińskiego, przedstawiciela PZDR w Myślenicach Marcina Rychlickiego, przedstawiciela KGW w Stróży Jolantę Kozak, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie Justynę Kosecką, jej zastępcę Sebastiana Muchę, kierowników i pracowników placówek terenowych KRUS-u oraz Józefa Urbańczyka wraz z Amatorskim Teatrem im. Franciszka Macioła w Skomielnej Białej.

Centralnym punktem gali było wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych przez grono specjalistów zasiadających w jury. Zwyciężyło gospodarstwo Eweliny i Grzegorza Zapałów z Posądzy w powiecie proszowickim, 2. miejsce zdobyli Katarzyna i Paweł Kiwiorowie z Gołaczewy w powiecie wolbromskim, a 3. miejsce – Katarzyna i Jan Foszczyńscy z Zegartowic z naszego powiatu, z gminy Raciechowice. Wyróżnienia otrzymały gospodarstwa: Kamili i Mariusza Kotnisów z powiatu wolbromskiego, Jarosława Janika z gminy Krzeszowice i Artura Krawczyka z Wielkiej Wsi koło Krakowa. Wręczono też nagrody za udział, a z naszego powiatu otrzymali je: Małgorzata i Stanisław Węgrzynowie z Wiśniowej, Dorota i Eugeniusz Ziębowie z Pcimia, Wioleta i Sławomir Słonkowie z Dąbia oraz Barbara i Zbigniew Żabowie z Trzebuni.

- Wszystkie gospodarstwa cechuje dbałość o bezpieczeństwo i komfort pracy właścicieli. Widać, że gospodarze od dawna przykładają uwagę do przestrzegania zasad bhp w rolnictwie i stale modernizują swoje gospodarstwa – podsumowała Halina Żak, składając gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu.

Zwycięzcy etapu regionalnego Ewelina i Grzegorz Zapałowie z Posądzy specjalizują się w uprawie warzyw pod osłonami i w gruncie, głównie kalafiora i selera, na obszarze 10 ha. Laureaci II miejsca – Katarzyna i Paweł Kiwiorowie z Gołaczew uprawiają zboża, głównie pszenicę i jęczmień na 29 ha, a zdobywcy III miejsca – Katarzyna i Jan Foszczyńscy z Zegartowic prowadzą sad gruszy i jabłoni na obszarze 7,5 ha. W opisie tego gospodarstwa jury podkreśliła estetykę i zadbanie, wyposażenie w przydomową oczyszczalnię ścieków, własną stację paliw oraz przechowalnię owoców o pow. 400 m. kw. i 4 ciągniki rolnicze.

Nagrody – w tym odkurzacze przemysłowe, myjki ciśnieniowe, kosy spalinowe, sprzęt ogrodniczy, gaśnice, podręczne narzędzia – ufundowali Oddział Regionalny KRUS w Krakowie, samorządy, Małopolska Izba Rolnicza oraz lokalni sponsorzy.

Po rozdaniu nagród, laureatów, uczestników i gości zaproszono na poczęstunek, a następnie galę uświetnił występ Amatorskiego Teatru im. Franciszka Macioła za Skomielnej Białej, który zaprezentował satyryczny program dotyczący wiejskich relacji sąsiedzkich.

Ogólnopolski konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne” organizowany jest przez KRUS przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tegoroczną, XVII już jego edycję, honorowanym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)