KWW Jarosława Szlachetki

Najczęściej szukają pracy biurowej

Najczęściej szukają pracy biurowej
Izabela Młynarczyk

Targi to doskonała okazja dla pracodawców do prezentacji zakładów i specyfiki pracy. Zaś osoby poszukujące zatrudnienia mogą dowiedzieć się czegoś więcej. Być może to właśnie spowoduje, że wyrażą chęć pracy w promujących się przedsiębiorstwach

- w rozmowie z nami mówi Izabela Młynarczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Myślenicach

IV Myślenickie Targi Pracy odbędą się w czwartek 27 kwietnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach przy ul. Żeromskiego 17 w godz. 9-13. Podczas targów swoje oferty zaprezentują firmy działające na terenie powiatu myślenickiego, a firmy doradcze będą służyć pomocą w procesie szukania pracy.

Myślenickie Targi Pracy to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń. Do kogo przede wszystkim skierowane jest to wydarzenie?

IV Myślenickie Targi Pracy adresowane są do wszystkich osób poszukujących zatrudnienia lub zastanawiających się nad zmianą dotychczasowej pracy.

Jaka jest idea przewodnia tegorocznych targów?

Celem tej inicjatywy jest wspieranie rozwoju nowych miejsc pracy oraz stworzenie płaszczyzny wspólnej komunikacji pomiędzy osobami poszukującymi pracy a pracodawcami.

Ile osób skorzysta z tegorocznej oferty prezentowanej podczas targów?

Wszystkie osoby bezrobotne figurujące w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy zostały zaproszone na Targi. Informacja została również przesłana do gminnych ośrodków pomocy społecznej, aby one poinformowały swoich klientów oraz do szkół ponadgimnazjalnych ze szczególnym zaproszeniem dla uczniów kończących edukację na tym szczeblu. W ubiegłym roku w targach wzięło udział około 1000 osób. Liczymy na taki sam poziom uczestników.

Dlaczego warto wziąć udział w targach pracy?

Udział w targach zadeklarowało na dzień dzisiejszy 12 pracodawców, 3 agencje zatrudnienia, Młodzieżowe Centrum Kariery w Myślenicach i Skomielnej Białej. Zaplanowano również dwa warsztaty dotyczące umiejętności skutecznego poszukiwania zatrudnienia; „Trafiony, zatrudniony - sposoby poruszania się po rynku pracy i wykorzystywania możliwości instytucji wspomagających” oraz „Szansa na sukces - zasady poruszania się po rynku pracy”. Doradcy zawodowi i specjaliści ds. rozwoju zawodowego będą udzielali indywidualnych porad z uwzględnieniem osobistych predyspozycji i zainteresowań rozmówcy.

Kogo, na jakie stanowiska i w jakich branżach poszukiwać będą pracodawcy?

Lokalni przedsiębiorcy, to głównie firmy produkcyjne w związku z powyższym w dużej części oferowane będą stanowiska dotycze zatrudnienia w charakterze operatorów maszyn w różnych branżach przemysłu, mechaników maszyn i pokrewnych. Wystawcy poszukują również krawcowych, stolarzy, monterów, elektryków, cukierników, pakowaczy, magazynierów i sprzedawców. Nie brak również informacji o wolnych miejscach zatrudnienia na stanowiskach biurowych.

Zatrudnienie w Polsce rośnie od trzech lat, a bezrobocie spada i jest najniższe od ćwierćwiecza. W marcu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 8,2 proc. a Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że na koniec roku, wskaźnik spadnie do 7 proc. Jak ta sytuacja wygląda na terenie powiatu myślenickiego?

Powiat myślenicki jest w wyjątkowej sytuacji. Na przestrzeni roku liczba bezrobotnych spadła o 36%. Na koniec marca 2016 roku w ewidencji bezrobotnych figurowało 3 660 osób. Natomiast na koniec marca 2017 r. zarejestrowane były 2 343 osoby. Tak niskiego poziomu osób bezrobotnych dotychczas nie zanotowaliśmy.

Poddając analizie wielkość stopy bezrobocia możemy oprzeć się na danych z lutego 2017 r. Dla powiatu myślenickiego osiągnęła ona wartość 5,4% i była najniższa w historii funkcjonowania urzędu. Dotychczas najmniejszą wartość osiągnięto w czerwcu 2008 r., wówczas stopa bezrobocia wynosiła 7,3% i był to punkt zwrotny gdyż od tego momentu niemal nieprzerywalnie stopa wzrastała do lutego 2012 r., kiedy wynosiła 15,1%).

Podczas konferencji „Pracownik pilnie poszukiwany”, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku mówiła pani m.in. że (…) pracodawcy borykają się nowymi problemami: brak chętnych do pracy i konieczność zwiększania wynagrodzenia już zatrudnionym w celu uniknięcia sytuacji odejść” - czy nadal mamy do czynienia z rynkiem pracy pracownika? Z jakimi problemami dzisiaj borykają się pracodawcy?

Sytuacja się nie zmieniła. Pracodawcy nadal mają problemy spowodowane odejściami pracowników oraz brakiem chętnych do pracy, szczególnie w sytuacji kiedy potrzebują dobrych, doświadczonych i odpowiedzialnych fachowców. Zauważamy duże zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób z Ukrainy. W obecnej chwili od początku roku do 31 marca zarejestrowano już 584 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Ile osób figuruje obecnie w ewidencji urzędu? Ile spośród nich to kobiety?

Według danych na 31 marca w ewidencji urzędu figurowały 2343 osoby. Problem bezrobocia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, gdyż 48,4 % zarejestrowanych (1135 osób) stanowiły bezrobotne kobiety.

Czym charakteryzuje się statystyczny bezrobotny mieszkaniec powiatu myślenickiego?

Statystyczny bezrobotny mieszkaniec powiatu myślenickiego to osoba w przedziale wiekowym 25-34 lata (725 osób zarejestrowanych, co stanowi 30,9% bezrobotnych) legitymująca się wykształceniem zasadniczym zawodowym (682 osoby bezrobotne, 29,1% bezrobotnych ), posiadająca staż pracy od 5 lat (988 osób zarejestrowanych, co stanowi 42,1% bezrobotnych) oraz stosunkowo krótkim przebywaniem w ewidencji urzędu, tj. od 1 do 6 miesięcy (1119 zarejestrowanych, co stanowi 47,8% bezrobotnych).

Kto ma największy problem ze znalezieniem zatrudnienia i dlaczego?

Na podkreślenie zasługuje fakt iż w ewidencji figuruje stosunkowo dużo osób długotrwale poszukujących pracy (773 osoby). Wśród nich blisko połowa, to osoby w wieku powyżej 50 lat i w mojej opinii to ta grupa boryka się z największymi problemami w znalezieniu pracy, pomimo iż od kilku lat zachęcamy pracodawców do zatrudnienia osób w wieku 50+, wspierając finansowo zarówno zatrudnienie jak i tworzenie miejsc pracy adresowanych do tej grupy. Wiek jest trudną barierą często powoduje obniżenie sprawności fizycznej, co znacznie obniża możliwości zatrudnieniowe. Brak zdolności do pracy na określonych stanowiskach jest najczęstszym powodem rezygnacji z przyjęcia propozycji pracy.

Na lokalnym rynku pracy stosunkowo łatwo zatrudnienie znaleźć mogą osoby gotowe podjąć pracę na zmiany, przy maszynach produkcyjnych. Więc konieczność łączenia roli opiekunów osób zależnych zarówno dzieci jak i dorosłych stanowi bardzo duży problem. Zachodzi bowiem konieczność zapewnienia opieki w godzinach wieczornych i nocnych, co często jest wręcz niemożliwe. Niezmiennie zachęcamy jednak wszystkie zarejestrowane osoby, aby aktywnie wykorzystywały czas na szukanie pracy, korzystały w tym z wsparcia doradców klienta, bowiem im dłużej pozostaje się poza rynkiem pracy tym trudniej na niego wrócić.

Z jakich metod aktywizacji oferowanych przez PUP mieszkańcy naszego powiatu korzystają najchętniej?

Jeżeli chodzi o osoby bezrobotne to najpopularniejszą metodą nadal jest ubieganie się o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, natomiast pracodawcy najbardziej zainteresowani są zwrotem kosztów utworzenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego przez urząd bezrobotnego, stażami oraz nową formą – zwrotem części kosztów ponoszonych min. na wynagrodzenia osób młodych do 30 roku życia.

Ile ofert pracy zgłosili pracodawcy w pierwszym kwartale tego roku?

W I kwartale 2017 r. do dyspozycji bezrobotnych pozostawało 945 ofert pracy, w tym 732 oferty zatrudnienia (w liczbie tej 138 ofert stanowiły miejsca subsydiowane przez urząd) 213 ofert aktywizacji w ramach stażu.

W jakich zawodach w tym roku najczęściej bezrobotni poszukują zatrudnienia?

Bezrobotni najczęściej zainteresowani są pracą biurową i jednozmianową. Takich ofert jest najmniej, gdyż pracodawcy poszukują sprzedawców, magazynierów, pomocniczych robotników budowlanych i wykończeniowych, operatorów maszyn w przemyśle przetwórczym i spożywczym, ślusarzy, spawaczy, pracowników gastronomii, i montażystów stolarski budowlanej.

Jeśli poziom stopy bezrobocia będzie nadal spadał, to czy targi będą organizowane w przyszłości?

Targi to doskonała okazja dla pracodawców do prezentacji zakładów i specyfiki pracy. Zaś osoby poszukujące pracy mogą dowiedzieć się czegoś więcej. Być może to właśnie spowoduje, że wyrażą chęć pracy w promujących się przedsiębiorstwach. Duży odzew i zainteresowanie ze strony pracodawców powoduje, że nadal będziemy podejmowali działania w kierunku organizacji Targów.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)