Najlepsza obrona w lidze

3 lipca 2008 Wydanie 23/2008
Najlepsza obrona w lidze
Waleczność obrońców Dalinu skutkowała nagrodą za najlepszą defensywę w lidze, fot. Piotr Jagniewski

Piłkarze Dalinu pod wodzą Krzysztofa Hajduka w imponującym stylu zawojowali IV ligę i awansowali do zreformowanej III ligi uzyskując w 34 meczach 72 punkty przy 22 zwycięstwach, 6 remisach, 6 porażkach, strzelając 53 bramki tracąc 22.

Warto podkreślić i przypomnieć, że biało-zieloni również w poprzednim sezonie świętowali awans z V do IV ligi.

W rundzie wiosennej Dalin zdobył 32 punkty, 29 z gry i 3 walkowerem z Wisłą II. Na tę zdobycz złożyły się 4 zwycięstwa u siebie – z Lubaniem 1:0, Płomieniem 2:0, Bruk-Betem 1:0 i najbardziej okazałe z Fablokiem 4:0, na wyjeździe również wygrywali 4 razy: w derbach z Gościbią 1:0, z Sandecją 1:0, Glinikiem 3:1 i Alwernią 2:1.

Nasi gracze odnotowali 5 remisów: u siebie 3: z Tuchovią i BKS Bochnia po 1:1, Puszczą 2:2 i 2 na wyjazdach: z Popradem 0:0 i Trzebinią 2:2.

Dalin przegrał trzy razy: na wyjeździe z Beskidem 0:3 i Unią 0:2 oraz z Garbarnią u siebie 0:2. Łącznie na stadionie im. Gustawa Grochala biało-zieloni wygrywali 4 razy, zremisowali 3 razy i przegrali jeden raz zdobywając 12 bramek i tracąc 6.

Na boiskach rywali również wygrali 5 razy, 2 razy zremisowali i przegrali 2 razy strzelając 12 goli, tracąc 9. Łącznie na wiosnę zdobyli 24 gole i 15 stracili, dla porównania w rundzie jesiennej zdobyli 40 punktów strzelając 29 goli i tracąc 7.

Najlepszym snajperem w drużynie został jej niekwestionowany lider Wojciech Rączka, który strzelił łącznie 19 goli (10 w rundzie wiosennej) i został wiceliderem strzelców w lidze. Po 2 gole w rundzie wiosennej zdobyli: Stelmach (łacznie 3), Kęsek (4), Myśków i Dyrcz, a po 1: Kałat, M. Górecki i M. Drobny, który z 7 golami strzelonymi jesienią został wiceliderem strzelców w drużynie.

Biało – zieloni dysponowali najlepszą formacją obronną, a kapitan zespołu bramkarz Marek Szuba plasował się na czołowych pozycjach w rankingach małopolskich gazet sportowych. Nasi obrońcy nie tylko umiejętnie blokowali dostępu do własnej bramki, ale również popisywali się strzeleckimi umiejętnościami, oprócz Stelmacha, Myślowa cztery gole w rundzie jesiennej zdobył Rapacz.

W rundzie wiosennej czerwone kartki ujrzeli: w pojedynku z Popradem M. Drobny i Sz. Cygal (po 2 żółtych), w meczu z Puszczą: W. Cygal (2 żółte) oraz Pilch (Sandecja) i Hejmo (Tuchovia).

Stanisław Cichoń

fot. Piotr Jagniewski