Akcja

Najlepsze z klasyki

Najlepsze z klasyki

Nadkomplet publiczności i bilety wyprzedane wiele dni przed koncertem. Polish Art Philharmonic Orchestra oferuje słuchaczom doznania muzyczne najwyższej próby, a melomani z naszego regionu potrafią to docenić

Nawet Koncert Noworoczny, który najczęściej jest wyborem utworów które kojarzą również mniej osłuchani odbiorcy może być wydarzeniem muzycznym odbiegającym od sztampy i noworocznego standardu.

W koncercie który Polish Art Philharmonic Orchestra dała 7 stycznia w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu usłyszeliśmy muzyków w repertuarze głównie tanecznym i to w tak szerokim tego słowa znaczeniu, że Orkiestra potrafiła wyjść nawet poza klasyczne schematy i swingować niczym jazzowe combo. Nietypowy był również dobór repertuaru, bo obok „Wesołych kumoszek z Windsoru” Otto Nicolai muzycy zagrali „Walc cesarski” Johanna Straussa, „Walc nr 2” Dmitrija Szostakowicza który kinomani kojarzą zapewne z ekranizacji „Anny Kareniny”, żelazny punkt programu wirtuoza skrzypiec czyli „Czardasza” Montiego w wykonaniu samego maestro Michaela Maciaszczyka czy też „Carmen” Bizeta, a nawet „Rapsodię węgierską” Franciszka Liszta.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wykonanie utworu „Żądze” Janusza Bieleckiego, który znakomicie wpasował się w stylistykę koncertu, natomiast wykonane po raz pierwszy przed myślenicką publicznością „Bolero” Ravela uzmysłowiło słuchaczom jakiej perfekcji technicznej i uwagi wymaga od muzyków ten dosyć prosty zdawałoby się klasyk muzyki poważnej. Dyrygowana przez maestro Michaela Maciaszczyka Polish Art Philharmonic Orchestra to już wartość sama w sobie o czym świadczy fakt, że podobnie entuzjastycznie jak myślenicka publiczność jej występ odebrała dzień wcześniej widownia zgromadzona w Filharmonii w Dreźnie, a wcześniej jeszcze Magdeburgu, Poczdamie czy Rostocku gdzie Orkiestra z wielkim powodzeniem koncertowała na początku tego roku.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).