Nauczyciele powiedzieli: DOŚĆ!

Nauczyciele powiedzieli: DOŚĆ!
Nauczyciele powiedzieli: DOŚĆ

W ostatnim dniu marca w części szkół z naszego regionu nie było słychać dzwonka. Pracownicy placówek oświatowych dołączyli do ogólnopolskiego, jednodniowego strajku, którego organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego

Strajk polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników od wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Dołączyły do niego: Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach, jedna osoba ze Szkoły Podstawowej w Osieczanach, wszystkie myślenickie gimnazja, Gimnazjum w Bysinie i Głogoczowie, 9 osób z Gimnazjum w Krzyszkowicach oraz 25 z 55 pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcącego w Myślenicach.

Protestowali przede wszystkim ci, którzy nie zgadzają się z zachodzącymi obecnie zmianami w edukacji. Domagają się deklaracji, że do 2022 r. nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani innych pracowników oświaty, a ich warunki pracy również te finansowe nie ulegną zmianie na gorsze.  Dodatkowo chcą podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 procent. Związkowcy oprócz protestu, kończą właśnie zbierać podpisy (potrzebują ich pół miliona) pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Sekretarz redakcji. Niezbędny w funkcjonowaniu tygodnika. Od lat związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał od poezji publikując w ramach Grupy Literackiej "Tilia" (HISTORIA, KULTURA, SPORT)