Nie święci garnki lepią – tylko ceramicy!

Nie święci garnki lepią – tylko ceramicy!

Tytuł dzisiejszego felietonu jest oczywiście żartem, mającym przyciągnąć Państwa uwagę do możliwości, jakie w zakresie współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami oferuje Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Przypominam, że w kolejnych felietonach publikowanych w tym miejscu, staram się pokazać jak najwięcej naukowych inspiracji, powstających w uczelniach i instytutach naukowych Krakowa, mogących stanowić źródło biznesowego sukcesu innowacyjnych firm, których powstanie w Myślenicach jest moim marzeniem. Dzisiaj przyszła kolej na wspomniany wyżej wydział, nazywany skrótowo na AGH wydziałem ceramicznym.

Sądzę, że mało kto z Państwa wyobraża sobie, jak szeroki i różnorodny jest zakres zagadnień, którymi zajmują się współcześni ceramicy. Obok garnków, do których nawiązałem w żarcie, ale które rzeczywiście są ich dziełem, warto wymienić całą zastawę stołową – od małych filiżanek do kawy, do dużej wazy na zupę.

Ale także w budownictwie ceramika jest głównym tworzywem: cement, wapno gips, szkło – to produkty ceramiczne. Oczywiście wszelkie cegły, dachówki, flizy, płytki – to także ceramika. Mało kto się nad tym zastanawia, ale nawierzchnie nowoczesnych autostrad (w odróżnieniu od asfaltowych dróg bocznych) też są z tworzywa ceramicznego. Istnieje bardzo rozwinięta ceramika radiowa. Współczesne czołgi mają pancerze ceramiczne, o wiele mocniejsze od stalowych. Listę można by było wydłużać bez końca, ale mam tu mało miejsca, więc dodam tylko jeszcze, że w mojej dziedzinie – Inżynierii Biomedycznej – ceramika odgrywa ogromną rolę, jako technologia wytwarzania biozgodnych tworzyw i wyrobów, od dużych implantów zastępujących zużyte lub chore części ciała, do tzw. skafoldów, czyli mikroskopijnych rusztowań, na których mogą rosnąć komórki, tworzące sztuczne tkanki do przeszczepów.

Osiągnięcia ceramików z AGH są szeroko stosowane w przemyśle, gdyż korzystają z nich liczne firmy w kraju i za granicą. Są to w większości duże firmy, bo trudno jest wypalać cegły w piecu kuchennym, albo produkować cement na podwórku. Ale w obszarze ceramiki jest też wiele technologii, które nie wymagają bardzo dużej przestrzeni produkcyjnej ani kosztownych maszyn, ale mogą produkować wyroby bardzo zaawansowane technicznie, z dużym wkładem innowacyjnej myśli naukowej. Jako przykład wskażę wyroby dla Inżynierii Biomedycznej.

Osoby zainteresowane ewentualnym nawiązaniem współpracy mogą skorzystać z rady i pomocy Wydziałowego Brokera Innowacji, którym jest dr Joanna Mastalska-Popławska, jmast@agh.edu.pl tel. 12 617 52 09.