Nie tylko mierzy prędkość, ale i nagrywa

Region 16 stycznia 2018 Wydanie 2/2018
Nie tylko mierzy prędkość, ale i nagrywa

Najnowszy miernik laserowy jakim posługuje się myślenicka drogówka nie tylko mierzy prędkość, ale również nagrywa filmy. I to z ponad kilometra, co pozwala wychwycić m.in. kierowców rozmawiających przez telefon czy jeżdżących bez zapiętych pasów

Od początku roku policjanci myślenickiej drogówki dysponują nowoczesnym laserowym miernikiem prędkości. TrueCAM, bo o nim mowa, jest połączeniem radaru laserowego i kamery. Potrafi skutecznie uchwycić nadjeżdżający pojazd nawet z 1,2 km. Urządzenie ma możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów podczas pomiaru. Pozwala zmierzyć prędkość nadjeżdżającego motocykla, a następnie nagrać umieszczoną z tyłu tablicę rejestracyjną.

- Jego największa zaletą jest fakt, że prezentowane nagranie rozwiewa ewentualne wątpliwości kierowców. Dodatkowo film lub zdjęcie pozwala na wychwycenie innych niepożądanych zachowań kierujących - komentuje jeden z funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Po raz pierwszy policjanci mieli okazję wykorzystać radar 5 stycznia podczas ogólnopolskiej akcji „Prędkość”. Tylko tego dnia w całej Małopolsce skontrolowali 2616 pojazdów i ujawnili 2118 kierujących jadących z nadmierną prędkością.

KIEROWCO PAMIĘTAJ!

* przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym stracisz prawo jazdy na okres 3 miesięcy;

* jeżeli w tym okresie wsiądziesz za kółko pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;

* natomiast jeżeli po raz kolejny postanowisz prowadzić pomimo zatrzymania prawa jazdy zostaną ci cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Tego typu działania funkcjonariusze prowadzą zarówno w codziennej służbie jak i cyklicznie. - Mają one na celu ograniczenie zagrożeń powodowanych przez kierujących przekraczających prędkość. Rok rocznie analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że sprawcami wypadków drogowych w ponad 80 % są kierujący, a średnio co 4. wypadek spowodowany jest przez nadmierną prędkość – mówi Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność na drodze – zwłaszcza zimą - dodaje. Jak mówi: ta pora roku jest szczególnie trudna dla kierowców. Wybierając się w trasę warto pamiętać przede wszystkim o tym, że nieostrożna jazda i niedostateczne przygotowanie pojazdu do panujących warunków może prowadzić do kolizji i wypadków. Zaśnieżona, oblodzona, czy pokryta błotem pośniegowym droga wymusza na kierujących zmianę techniki jazdy. Pamiętajmy aby zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz zdecydowanie ograniczyć prędkość.