Niedziela Palmowa na Rynku

Niedziela Palmowa na Rynku
Fot. Ryszard Sobkowicz

Piękna, słoneczna pogoda w Niedzielę Palmową 25 marca zgromadziła w południe na rynku liczną rzeszę mieszkańców. Po mszy odbył się konkurs na najwyższe, tradycyjne i najciekawsze artystycznie palmy, a panie z kół gospodyń i stowarzyszeń częstowały gości wielkanocnymi specjałami

Konkurs palm zorganizowały: Miasto i Gmina Myślenice, myślenicki oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Muzeum Niepodległości. Palmy oceniane były w trzech kategoriach, a do każdej z nich powołane zostało osobne jury.

Najwyższa palma

Jury: Krystyna Pędzisz, Jan Burkat, Tomasz Wójtowicz wyłonili zwycięzców: 1 miejsce - Anna i Mikołaj Kus - 11,40 m; 2. Renata, Marian, Ewa i Agnieszka Wierciakowie - 9 m; 3. KGW Dworzanki i OSP w Krzyszkowicach - 8,50 m; 4. Maksymilian Piętka - 7,70 m; 5. Bartosz Kuczaj - 6,15 m; 6. Maja i Konrad Bochenek - 4,50 m; 7. Janina Żarnowska - 3,70 m.

Najbardziej tradycyjne palmy oceniało jury: Agnieszka Turska, Justyna Łętocha, Janina Kaczor i ks. Mirosław Smyrak. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe: 1 miejsce - Natasza i Marek Bała; 2. Stowarzyszenie My Łęczanie; 3. ex aeuqo Stowarzyszenie Bęczarka Razem i Elżbieta Sokół-Proszek. Wyróżnienia otrzymały Gabriela Święch i Milena Hajduk. Ponadto przyznano 29 wyróżnień z nagrodami książkowymi i rzeczowymi.

Palmy artystyczne oceniali: Natalia Nowacka, Lucyna Gowin i Piotr Szewczyk. Przyznali 1 miejsce Gabrysi Guzik, 2 miejsce Bartusiowi i Jasiowi Szymańskim wraz z rodzicami, 3 miejsce Magdalenie Święch. Przyznano też 13 wyróżnień.

Nagrodę specjalną (finansową) ufundował burmistrz Maciej Ostrowski za akcenty narodowe w palmach. Otrzymała ją rodzina Maślaków.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe, ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów: Inatermarche Myślenice, Galeria Myślenicka i firmy Wędzonka oraz Gubad.

Kiermasz z muzyką

Konkurs palm odbywał się w radosnej, przedświątecznej atmosferze. Znakomita Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki występowała w regionalnych strojach kliszczackich. Wielkanocnymi przysmakami częstowały myśleniczan stowarzyszania: Nasze Osieczany, Bęczarka Razem, My Łęczanie, Stowarzyszenie Gospodyń w Głogoczowie, koła gospodyń wiejskich z Bysiny, Zawady, Poręby, Nasza Zasań, Dworzanki z Krzyszkowic, Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia i Róża - Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Jawornika. Można było spróbować swojskich wędlin, jajek faszerowanych i śledzi na różne sposoby, żurku wielkanocnego z białą kiełbasą, chrzanówki, kanapek, koreczków, sałatek, nalewek i wypieków. Znalazły się też takie rarytasy, jak wędzona golonka zapiekana w piecu chlebowym z Górnego Przedmieścia. Ponadto stowarzyszenia prezentowały piękne stroiki wielkanocne, które można było także kupić.

Wydarzenia Niedzieli Palmowej na myślenickim Rynku prowadził Michał Synowiec. Na kiermasz przybyli też: starosta Józef Tomal, Stanisław Bisztyga, radni miejscy i powiatowi. Burmistrz dziękował za zainteresowanie i liczny udział w kiermaszu, który stał się już myślenicką tradycją. Podkreślił wyjątkowość tegorocznego spotkania z palmami, które przypada w jubileuszowym okresie 100-lecia niepodległości, co zaznaczyli również twórcy palm, wplatając w nie biało-czerwone akcenty. Wyraził też uznanie dla uczestników ekstremalnych dróg krzyżowych i złożył wszystkim przybyłym wielkanocne życzenia. W podobnym duchu wypowiedział się również wiceprezes MARR Stanisław Bisztyga.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)