Niepospolite kobiety

Joanna Kończak
Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Nasza Księgarnia
Warszawa 2018

 

 

Modny ostatnio temat niepospolitych kobiet, postanowiła poruszyć też Joanna Kończak. Jej opowieści zawierają całkiem sporo faktów, a do tego przedstawiają nie tylko losy wybranej postaci, ale również innych reprezentantek danej dziedziny.

Młodzi czytelnicy poznają więc zarówno fascynujące bohaterki, jak też zdobywają podstawową wiedzę na temat kultur ich pochodzenia, zawodów, towarzyszek, naśladowczyń. Takie ukontekstowione opisy mają ogromną wartość. Bo przecież nie każdy wie, czym zajmuje się prymatolożka, sufrażystka czy paleontolożka, prawda? Albo czego dokładnie dokonały „bohaterka wojenna” i „działaczka maoryska”.

Kobiety Joanny Kończak to niezwykły panteon postaci, w dodatku zaprezentowanych w sposób przemyślany i chronologiczny (zgodnie z datami narodzin). Nic dziwnego, że każda z przedstawionych tu historii poszerza horyzonty, zachęca do działania. Do tego wzbudza podziw, bo: tych bohaterek nie ograniczało przekonanie, że wszystko ma pozostać takie jak zawsze. I gdyby nie upór, z którym toczyły swoje walki, świat wyglądałby zupełnie inaczej.

Książka wydana z dbałością o każdy szczegół, należy do nielicznych dziś publikacji, które naprawdę warte są swojej okładkowej ceny.

 Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.